AddToAny

Pålagt å forske, men får ikke tilgang

Fredrik Bjønnes er faglig ansvarlig for ambisiøse utstillinger om vikingtiden. Likevel må han lure systemet for å få lese relevant forskningslitteratur.
MUSeeR Offentlige museer og utstillingssteder i Norge er av Kulturdepartementet definert som kunnskapsinstitusjoner og forventes å være forskningsbaserte i arbeidet med utstillinger og publikasjoner, samt ha forskning som en del av sin kjernevirksomhet. Likevel har ikke de ansatte ved for eksempel Vestfoldmuseene tilgang til databaser for forskning og forskningspublikasjoner, forteller Fredrik Bjønnes, utstillingsansvarlig ved Midgard vikingsenter på Borre og tillitsvalgt for Forskerforbundet ved museene.
- Utfordringen er at museer skal drive med forskning, men uten den nødvendige infrastrukturen og tilgangen til å gjøre det, forteller han.
Med Plan S og åpen tilgang i nær horisont kan det virke som om deling og åpenhet går i riktig retning for norsk forskning. Likevel er det en hel sektor som opplever at de står på sidelinjen.
- Vi har tilpasset oss at det er virkeligheten, og blitt veldig flinke til å få
Gå til mediet

Flere saker fra Forskerforum

Hvordan kan tenkning, kreativitet og kunnskapsarbeid formes og berikes i samspill med KI? Vi ønsker en bredere samtale om bruk og kontroll av KI i universitets- og høyskolesektoren.
Forskerforum 28.05.2026
Ien seng, i et hus, i en etterkrigstid ligger en ett år gammel jente med hoftegips. Her skal hun ligge mer eller mindre konstant i fire og et halvt år, alene, uten familien i nærheten.
Forskerforum 28.05.2026
Akademisk fridom har vore under aukande press internasjonalt over lengre tid, og særleg med utviklinga i USA under Trump-regimet har debatten om
Forskerforum 28.05.2026
Hvordan kan du få høyere lønn utenom de årlige lønnsforhandlingene? Det finnes muligheter:
Forskerforum 28.05.2026
Forskerforum 28.05.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt