Bondebladet
09.11.2023
Dag Fossen kjenner godt til saken hvor Per Øivin Sola ble dømt til å betale 1,12 millioner for at dyra hans tråkka på ferdigplen. Fossen mener det er gjort feil i saken, og at landbruket må utdanne skjønnsmedlemmene til retten bedre.
Ammekubonden Per Øivin Sola som ble dømt til å betale 1,12 millioner kroner i erstatning til Buskerud Ferdigplen, etter at tre kyr og tre kalver kom inn på et område det ble produsert ferdigplen. Dag Fossen har fulgt saken i flere år, og mener det er flere feil i saken.
- Eiendommen med plenproduksjon er delt, men hadde tidligere utmark. Denne delen av eiendommen har Drammen kommune ervervet. Det gamle utmarksgjerdet ligger på denne skogteigen. Drammen kommune har ikke tatt initiativ for å bli kvitt sin gjerdeplikt, men bare latt gjerdet forfalle. En eventuell erstatningssak skulle derfor vært ført mot Drammen kommune og ikke mot Sola. Dette fordi de ikke har fått en jordskifteretts kjennelse på å nedlegge gjerdet, sier Fossen.
Fossen er kårkall på Skollenborg i Buskerud, og har tidligere hatt flere verv i landbruket.
Gå til mediet- Eiendommen med plenproduksjon er delt, men hadde tidligere utmark. Denne delen av eiendommen har Drammen kommune ervervet. Det gamle utmarksgjerdet ligger på denne skogteigen. Drammen kommune har ikke tatt initiativ for å bli kvitt sin gjerdeplikt, men bare latt gjerdet forfalle. En eventuell erstatningssak skulle derfor vært ført mot Drammen kommune og ikke mot Sola. Dette fordi de ikke har fått en jordskifteretts kjennelse på å nedlegge gjerdet, sier Fossen.
Fossen er kårkall på Skollenborg i Buskerud, og har tidligere hatt flere verv i landbruket.


































































































