- Jeg opplever det sikkert som når en arkeolog som gjør nye funn. Det gir både adrenalinkick og a-ha-opplevelser når man finner noe ingen har oppdaget før, sier Ellen Alm.
Førstebibliotekaren og historikeren ved NTNU UB, Gunnerusbiblioteket jobber primært med trolldomsprosesser i Trondhjems len. Hun har blant annet gitt ut boka om Finn-Kirsten, den siste heksebrenningen i Trondheim i 1674.
Fant intense hekseprosesser
Tidligere i år ble hun invitert til å forelese i Ålesund, der ønsket var at hun anla en lokalhistorisk tilnærming.
- I dette kildematerialet fant jeg prosesser som lignet svært på trolldomsprosessen mot Finn- Kirsten, forteller Alm.
Hun ble overrasket over å finne så intense hekseprosesser såpass sent i tid, lenge etter at de hadde opphørt i andre deler av landet. Kildene var innholdsrike, og innholdet uvanlig, og dermed dukket historikeren dypere ned i de sunnmørske primærkildene.
Nå, etter fire måneders arbeid er det blitt en ny artikkel om de sunnmørske trolldomsprosessene. Den er publisert i Årbok for Sunnmøre, som utgis av Sunnmøre historielag og Sunnmøre Museum.
Færre saker, hardere straffer
Fram til nå er operert med 27 hekseproseser i dette området, men Alm er kommet fram til at tallet må justeres ned til 16. Årsaken mener hun, er at forfattere som før har skrevet om dette har blandet sammen uekte og ekte trolldomsprosesser. Uekte prosess


































































































