AddToAny

Pårørende: Demensomsorgen kan løses på en helt annen måte

Hvis vi kunne få en ordning med sammenhengende og kontinuerlig omsorg - omsorg på langs - så hadde vi fått et mer harmonisk liv både for den syke og den pårørende.
Samboende ektefelle til personer med langtkommen demens er i praksis avskåret fra å ha personlig fritid. All tid er bundet opp til omsorg. Den syke kan ikke etterlates alene hjemme. Hvis fire til fem timers opphold på dagsenter ikke er nok avlastning, er rullerende opphold på sykehjem den vanligste formen.

Jeg tror det finnes langt bedre løsninger. Jeg er klar over at det jeg skisserer ikke passer for alle, men jeg er sikker på at løsningene passer for mange.

Omsorg på tvers

Jeg er i ferd med å sende min kone, Anemarie Kragh Alnes (79), på et to ukers opphold. Jeg vet at hun kommer til et ganske upersonlig rom, at hun ikke treffer kjentfolk, at hun ikke har mulighet for å gjøre sine vanlige aktiviteter, at hun ikke får sine gåturer, eller turer i hagen. Jeg er ganske sikker på at hun kommer til å bli rastløs.

Sykepleiere sier at hun med rullerende opphold antakelig vil miste funksjonsevne raskere enn nødvendig. Jeg er sikker på at hennes uro vil øke drastisk, og jeg er usikker på om uroen vil falle i løpet av oppholdet. Hvordan hun vil være når hun

Les mer

Flere saker fra Sykepleien

Andrzej Gorecki er sykmeldt, men får ikke sykepenger. Han forstår ikke hvorfor.
Sykepleien 20.02.2024
Kanskje er det alderen, men jeg klarer bare ikke å mønstre den store begeistringen for den siste kunstig intelligens-bølgen.
Sykepleien 06.12.2023
Det finnes ikke en stor reserve av sykepleiere, viser denne studien. De aller fleste har relevante stillinger, selv om de ikke arbeider med direkte pasientkontakt.
Sykepleien 13.10.2023
DU VET KANSKJE at du har pensjonen din i KLP og at du har «offentlig tjenestepensjon», men vet du hva dette egentlig betyr for deg?
Sykepleien 13.10.2023
Sykepleie er som jazz. Hva kjennetegner jazz? Improvisasjon.
Sykepleien 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt