journalist
Det er ille nok i seg selv å få en mistanke om at vi har kreft. Men i tillegg er vi ekstra utsatt for å bli skadet med en mulig kreftdiagnose hengende over oss, og rett etter diagnosen.
Skader er en av de største dødsårsakene til kreftpasienter. Bare halvparten av skadene skyldes komplikasjoner og feil behandling.
De har også økt risiko for å skade seg etter fallulykker, bilulykker og selvmordsforsøk i tiden før og etter en kreftdiagnose, viser en ny studie som er publisert i tidsskriftet BMJ.
- Det var et lite sjokk å få diagnosen, sier Randi Englund som fikk diagnosen brystkreft for fire og et halvt år siden. Hun fikk en alvorlig infeksjon etter en av operasjonene, men er nå tilbake i full jobb igjen.
Tre til syv ganger så høy risiko
Forskerne fant ut at personenes risiko for å bli påført en behandlingsskade er syv ganger så stor i perioden rundt en kreftdiagnose.
Dette er typisk blødninger, infeksjoner og andre komplikasjoner som kan oppstå. Det er kanskje ikke så rart, siden mange skader kan oppstå i forbindelse med prøvetaking og medisinsk behandling.
Men mer merkelig er det kanskje at risikoen for helt andre skader også øker markant.
- Risikoen for å få andre skader tredobles nesten i forhold til i samme periode året før, sier doktorgradsstipendiat Qing Shen ved Karolinska Institutet i Sverige.
Dette gjelder både selvpåførte skader og utilsiktede skader som følge av uhell og ulykker. Den totale risikoen er to prosent sammenlagt.
Les også denne saken fra SINTEF: Mikroskopisk sensor gjør kreftstråling mer presis
Tarmbakterier i såret
Randi Englund (62) var sykmeldt i noen måneder før hun fikk diagnosen fordi hun var utslitt etter et samlivsbrudd. Men hun slapp å vente lenge i uvisshet på svar da kulen ble funnet.
Vevsprøve ble tatt med


































































































