Universitetsavisa
09.11.2016
Studielånskrisen var tema i både Clinton og Trumps valgkamp, men til tross for at den påtroppende presidenten startet Trump University er lite sagt om hva han ønsker for amerikansk akademia.
Det som har fått mest oppmerksomhet av presidentkandidatene Cliton og Trumps utdanningspolitikk, er finansieringen av skolevesenet i USA. Trump har lovet at det skal bli lettere for amerikanske barn å velge hvilken skole de vil gå på. Men høyere utdanning og forskning har vært et mindre sentralt tema i valgkampen, ifølge Business Insider.
Les merStudielånskrise
Ifølge en artikkel i Time, skrevet av studentøkonomieksperten Mark Kantrowitz, er det studielånskrise i USA, og krisen er større en folk flest tror. Kantrowitz skriver at 25 prosent av låntakerne blir uteksaminert med altfor høy studielånsgjeld. Ifølge nettsiden Marketwatch er den samlede studielånsgjelda over 1,4 billioner dollar, cirka 12 billioner kroner.
To punkter i Trumps utdanningsvisjon handler om høyere utdannin


































































































