AddToAny

Etterlyste mensen-historier på Facebook: - Kanskje ikke et typisk tema for lokalaviser

Det er sterke historier, sier reportasjelederen. - Dette er kanskje ikke et typisk tema for lokalaviser, men mensen angår halve befolkningen også her i Vesterålen.
Det sier Kristine Lindebø som er reportasjeleder og featurejournalist i lokalavisa Vesterålen Online (VOL). I løpet av vinteren har hun etterlyst mensen-historier fra kvinner i nærområdet.

- Vi som jobber i lokalavis tenker ofte at vi skal dekke hendelsesnyheter, som selvfølgelig er en stor del av samfunnsoppdraget. Men iblant glemmer vi det som skjer i enkeltpersoners liv, og det som kan være personlige, men universelle problemstillinger, sier Lindebø til Journalisten.

Innsamlingen av mensen-historiene har resultert i en langlesing hos VOL i forbindelse med kvinnedagen 8. mars. Samtidig har avisa publisert en kommentar av Lindebø som begrunner hvorfor de velger å skrive om mensen.

Etterlysning på Facebook

At mensen fremdeles er et tabu-tema, er bakgrunnen for at Lindebø ønsket å sette i gang prosjektet. Hun forteller at hun var rimelig spent da hun skulle pitche idéen på et morgenmøte i januar.

- Vi er bare tre kvinner i redaksjonen, resten er menn. Men redaktøren var så positiv og mente at vi aldri har skrevet om mensen før. Det blir nok iallfall ikke en sak konkurrentene slår oss på, ler hun.

Etter at redaksjonen ga prosjektet grønt lys, gikk Lindebø ut på Facebook og etterlyste historier fra kvinner i Vesterålen og nabokommunen Lødingen:

Hun forteller at saken som i utgangspunktet bare skulle handle om mensen, nå har blitt til noe enda større.

- Jeg hadde håpet på mange vanlige historier, som «jeg husker den gangen jeg blødde gjennom på ungdomsskolen». Nå har vi det, i tillegg til historier om kvinner som har lidd seg gjennom årevis med smerter for så å endelig få bekreftet at det var noe som feilet dem, sier Lindebø.

Foto: Kristine Lindebø / VOL

- Preger livet til kvinner

VOL-journalisten forteller at det totalt er seks kvinner som har tatt kontakt og ønsket å fortelle sine historier.

- Tre av disse har større temaer å hekte sine historier på, og kanskje dermed større motivasjon for å dele. Det er sterke historier, sier Lindebø.

Hun forteller videre at én av de tre kvinnene har polycystisk ovariesyndrom, PCOS, en hormonell ubalanse som rammer omtrent ti prosent av kvinner. Den andre har kvinnesykdommen endometriose og adenomyose, og har som følge av det måttet fjerne livmoren. Den tredje kvinnen har myomer, eller muskelknuter, på livmoren som vokser.

- Jeg håper at det både er kvinner og menn som leser dette, fordi mensen er noe som preger livet til kvinner i mye større grad enn det som kommer fram i media. Særlig om man har smerter og plager slik som disse tre, sier reportasjelederen.

Foto: Kristine Lindebø / VOL

Håper menn også vil lese

Til tross for at mensen og kvinnehelse er temaer som har fått mer medieoppmerksomhet de siste årene, mener Lindebø at behovet for ufarliggjøring fremdeles er stort.

- Mediene spiller en viktig rolle i oppgaven om å gjøre temaer og problemer mindre tabu. Den oppgaven må vi ta på alvor, sier hun til Journalisten.

Hun legger til at informasjonsformidling også var et viktig mål for prosjektet:

- Saken presenterer fakta om syklus og fakta om hvordan alle disse hormonene påvirker kvinner hver måned gjennom hele livet. Folkeopplysning, rett og slett.

Om målene er nådd er for tidlig å si noe om, men Lindebø håper leserne ser på dette som en god anledning til å lære av hverandres erfaringer.

- Jeg håper folk synes det er bra at også vi som lokalavis løfter frem allmenne temaer. Selv om bare kvinner har mensen, påvirker det også deres kjærester, fedre og venner på ulike måter. Jeg håper at også de synes det er kult å lese, avslutter Lindebø.

Til opplysning: Kristine Lindebø er tidligere Journalisten-journalist.

Image-text:

Reportasjeleder Kristine Lindebø har etterlyst og fått tilsendt mensen-historier fra kvinner i Vesterålen.

Foto: Marius Birkeland/VOL

Les mer

Flere saker fra Journalisten

Spalten uttrykker skribentens egne synspunkter. «Gidske Olivia Anderson var ikke et ønsket barn.» Slik starter Alf Ole Ask og Elin Sørsdahls bok ...
Journalisten 28.09.2023
Amedia og Schibsted har signert en intensjonsavtale for å sikre videre distribusjon av papiraviser og pakker, seks dager i uken, i en så stor geografi ...
Journalisten 27.09.2023
Document brøt Vær varsom-plakatens punkt 4.3 om å vise respekt for menneskers egenart og etnisitet.
Journalisten 27.09.2023
Avisa Norge IDAG ble felt av Pressens Faglige Utvalg (PFU) da utvalget behandlet to klager mot samme artikkel i avisa under møtet onsdag 27. ...
Journalisten 27.09.2023
Avisa Nordland gikk fri i Pressens Faglige Utvalg (PFU) onsdag, etter å ha bli klaget inn av tre medlemmer av Rødt Bodø.
Journalisten 27.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt