forskning.no
09.02.2022
Døde havskilpadder er blitt et vanlig syn på strendene i De forente arabiske emirater. Når forskere åpner magesekkene på dyrene, finner de mye plast.
En gang var denne kysten med sine mange mangrovetrær uberørt og vakker. I dag er strendene fulle av søppel. Plastposer, flaskekorker og annen søppel ligger strødd. Blant søppelet finner man også altfor ofte døde skilpadder.
Les merForsker og ekspert på skilpadder, Fadi Yaghmour, har opp gjennom årene undersøkt rundt 200 skilpadder. Til å begynne med fant han tradisjonell diett i magen på skilpaddene, nemlig blekksprutnebb og østers. Nå finner han stadig oftere biter av plast.
- Denne er sannsynligvis død av underernæring, fastslår Yaghmour. Plast tetter til skilpaddas tarmkanaler, og det kan føre til at de ikke får i seg nok næring og sulter i hjel, sier han.
Skilpadda han undersøker, er et av 64 dyr som er plukket opp fra strendene i Kalba og Khor Fakkan. Yaghmours forskerteam har laget en studie over skadene som oppstår når skilpadder får i seg plast og annet avfall.
Mye plast i magen
Plast i havet


































































































