AddToAny

Verdt å betale for mindre kjøring

Verdt å betale for mindre kjøring
TOLGA: På tross av at det koster opp mot 10 000 kroner per dekar å nydyrke, har Åsmund Nymoen og Per Ove Volden omgjort 70 dekar skog til jorder. Gevinsten kommer i form av mindre kjøring.

Det er optimisme i landbruket i Tolga. Flere nye, store fjøs er bygget i løpet av de siste åra, noe som ikke bare har ført til økt produksjon av melk og kjøtt, men også økt etterspørsel etter jord. Tilgangen til jord ble etter hvert en flaskehals. For at ikke prisene på jord stadig skulle skrus opp, måtte kommunnen sette inn tiltak som gjorde det interessant for produsentene å ta i bruk ny jord. Det ble etablert et nydyrkingstilskudd på 500 kroner per dekar, opptil 50 dekar i året. Landbrukssjef Kjersti Ane Bredesen skulle gjerne gitt nydyrkerne enda mer tilskudd, men med mange andre tiltak å bruke penger på, måtte det begrenses noe.

SENTRUMSNÆR DRIFT

To av bøndene som har benyttet seg av tilskuddsordninga, er gårdbrukerene Åsmund Nymoen og Per Ove Volden. Begge driver melkeproduksjon på gårder som ligger forholdsvis tett på bebyggelsen i Tolga sentrum. Sammen har de nå dyrka opp rundt 70 dekar, som ligger i et turområde hvor det blant annet slynger seg ei lysløype for langrenn gjennom. De opplever at beboerne i kommunen generelt er veldig positive til landbruket. Det samme gjelder andre næringer og organisasjoner.

- Her har vi for eksempel vært avhengige av god dialog med idrettslaget, etter som langrennsløypa går midt mellom to av stykkene vi har dyrka opp, sier Åsmund.

GEVINST I NÆRHET

I samarbeid har han og Per Ove gjennom flere år hogd av arealet hvor det etter hvert skal vokse gras. Jobben har de gjort både manuelt og med maskin.

- Det som har vært i passende dimensjon for ved, har jeg hogd for hånd, fortelle

Gå til mediet

Flere saker fra Norsk Landbruk

I den siste prognosen for kornsesongen 2025/2026 lander mathvete på 161 600 tonn, som er en formidabel vekst fra fjorårets krevende sesong.
Norsk Landbruk 18.06.2026
Det første utbruddet av Afrikansk svinepest (ASF) i Polen i 2026 er på en gård med hele 21 390 dyr, melder polske veterinærmyndigheter.
Norsk Landbruk 18.06.2026
Jeg vil absolutt ikke at det skal bli et sånn «veterinæryrket er så forferdelig»-intervju.
Norsk Landbruk 18.06.2026
Temaet er det samme, men de praktiske rådene har nok endret seg litt for de aller fleste melkeprodusenter i landet.
Norsk Landbruk 18.06.2026
På gården Santa Rita i Brasil melkes 2000 kyr tre ganger om dagen, de er nøye genetisk selektert for å gi ren A2-melk. 250 ansatte må til for å holde hjulene i gang.
Norsk Landbruk 18.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt