AddToAny

Hyllet av magasinet Vogue - men ble nektet å bruke rullestoler på catwalken

Louise syr jeans som sitter
Motedesigneren Louise Linderoth (24) hylles internasjonalt for sine «sittende jeans». Men da hun skulle delta i Copenhagen Fashion Week, nektet arrangøren henne å bruke modeller i rullestol.
Standard skrift Stor skrift

En skog av jeans fyller atelieret til den 24 år gamle, svenske motedesigneren Louise Linderoth i Partille utenfor Göteborg.

Her finnes alt fra motejeans til fantasifulle, kunstneriske kreasjoner.

Et par jeans er uproporsjonert store, nærmest to meter lange og har to hull til armene i midjen.

Louise forklarer at jeansene belyser erfaringer hun har som rullestolbruker:

- Da jeg begynte å bruke rullestol, føltes det som om folk så på beina mine i stedet for på ansiktet mitt når vi snakket. Beina mine fikk større proporsjon enn resten av kroppen min. Det kjente som om hele jeg ble beina mine, forteller hun.

Buksene er ett av mange par i Louises kunstneriske kolleksjon. Det overdrevne designet skal vekke tanker og debatt.

Noe det gjør. Til tross for at det ikke engang er gått et helt år siden hun tok sin kandidateksamen på tekstilhøyskolen i svenske Borås, har klærne hennes allerede fått stor oppmerksomhet, ikke minst når de bæres av modeller i rullstoler på catwalken.

- Et av mine mål er å gjøre motebransjen mer inkluderende og åpne øynene for at det finnes flere kropper enn dem som vanligvis synes på catwalken. Et annet mål er å være det forbildet som jeg selv hadde trengt da jeg skulle akseptere skaden min, sier hun.

Et av mine mål er å gjøre motebransjen mer inkluderende og åpne øynene for at det finnes flere kropper enn dem som vanligvis synes på catwalken. Et annet mål er å være det forbildet som jeg selv hadde trengt da jeg skulle akseptere skaden min.

Klær for alle

Da Louise var ti år gammel, pådro hun seg en ryggmargsskade som følge av lungehinnebetennelse. Det skulle ta nesten 12 år før hun selv aksepterte det og begynte å bruke rullestol.

Nå håper hun andre i samme situasjon kan få inspirasjon av det hun gjør.

- Jeg håper de skal kjenne: Yess, jeg kan også være i motebransjen! Min rullestol er ingen hindring. Men det er også viktig at alle, uansett om man bruker rullestol eller ikke, kan kle seg i et par fine jeans, sier hun.

Louise lager ikke klær spesielt for rullestolbrukere.

BARE BEIN? Et par jeans fra Louises kunstneriske kolleksjon som hun har skapt med utgangspunkt i spørsmålet: Er hele jeg mine bein når jeg er kledd i et par jeans?

- Nei, det er en misforståel

Les mer

Flere saker fra Handikapnytt

Jobber for best mulig hjelp
Handikapnytt 10.09.2026
– Fjerner vi tjenester, blir ikke tjenestebehovet borte. Oppgavene blir bare flyttet til en annen del av befolkningen, sier forbundsleder Tove Linnea Brandvik i Norges Handikapforbund (NHF).
Handikapnytt 10.09.2026
Fra 16.-20. august dukket flere tusen mennesker opp i Arendal. Selv beskriver arrangørene uka som «Norges demokratifestival», og sier samfunnsdebatt skal stå i sentrum.
Handikapnytt 10.09.2026
«Yngreomsorgen». Ordet som kunne vært et honnørord er plutselig i ferd med å bli et synonym for en reell trussel mot den norske velferdsstaten.
Handikapnytt 29.04.2026
Den 8. juni gikk Stolthetsparaden i Oslo.
Handikapnytt 09.06.2024

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt