AddToAny

Vi må utdanne tenkere. Det er et spørsmål om liv og død

Vi trenger utdanning som skaper rom for forbløffelse minst like ofte som den leder mot svar og skråsikkerhet, skriver Bodil Hansen Blix.
For noen år siden var jeg med på å utvikle ny studieplan for et masterprogram ved universitetet mitt. Det var viktig for universitetet at masterprogrammet «svarte på behovet i praksisfeltet». Representanter fra ulike deler av helsetjenestene var derfor involvert i utviklingen av studieplanen.

Det var nyttig og lærerikt å samarbeide med disse representantene. Jeg er sikker på at samtalene bidro til at masterprogrammet ble bedre enn det kunne blitt hvis vi hadde gjort dette uten praksisinvolvering.

Uenighet av grunnleggende karakter

Samtidig erfarte vi også tidvis uenighet. For eksempel syntes enkelte praksisrepresentanter at vi la for lite vekt på å trene studenter i bruk av ulike kartleggingsverktøy og dokumentasjonssystemer.

Vi forsto praksisfeltets ønske om ferdighetstrening, men for oss som masterprogram var det like viktig å ruste studentene til å forholde seg analytisk til bruken av slike verktøy og systemer.

Tidvis var uenigheten mellom oss og praksisrepresentantene av en mer grunnleggende karakter. For eksempel fikk vi tilbakemelding fra praksisfeltet om bruken av ordet «kritisk» i studieplanen, som i «kritisk analytisk» eller «kritisk refleksjon».

A

Les mer

Flere saker fra Sykepleien

Andrzej Gorecki er sykmeldt, men får ikke sykepenger. Han forstår ikke hvorfor.
Sykepleien 20.02.2024
Kanskje er det alderen, men jeg klarer bare ikke å mønstre den store begeistringen for den siste kunstig intelligens-bølgen.
Sykepleien 06.12.2023
Det finnes ikke en stor reserve av sykepleiere, viser denne studien. De aller fleste har relevante stillinger, selv om de ikke arbeider med direkte pasientkontakt.
Sykepleien 13.10.2023
DU VET KANSKJE at du har pensjonen din i KLP og at du har «offentlig tjenestepensjon», men vet du hva dette egentlig betyr for deg?
Sykepleien 13.10.2023
Sykepleie er som jazz. Hva kjennetegner jazz? Improvisasjon.
Sykepleien 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt