Den 66 år gamle journalisten har vært anklaget for forbindelser til Gülen, som lever i eksil i USA. Tyrkias regjering mener Gülen sto bak det mislykkede kuppet i Tyrkia i 2016.
Ankedomstolen frikjente også Nazli Ilicak og Ahmet Altan, som også var anklaget for å delta i det mislykkede kuppet. De ble i fjor dømt til livstid i fengsel, men domstolen sier at de aldri skulle ha blitt stilt for retten for å ha brutt grunnloven.
Ifølge den sivile samfunnsorganisasjonen P24 sitter 140 tyrkiske journalister i fengsel. Tyrkia, som har fengslet flere journalister enn noe annet land, er rangert blant de verste landene på pressefrihetsindeksen - nummer 157 av til sammen 180 land.
Image-text:
Her er den tyrkiske journalisten Mehmet Altan nettopp sluppet ut etter to år i fengsel i juni 2018. Arkivfoto: Reuters / NTB scanpix


































































































