Kjøttbransjen
14.05.2020
OSLO Et samlet norsk landbruk stiller seg bak målet om å redusere klimagassutslipp fra jordbruket. Kjøtt- og eggbransjen er imidlertid opptatt av at utslippsreduksjonen ikke må gå på bekostning av norsk matsikkerhet og selvforsyning.
- Kostholdstiltaket i Klimakur 2030, som innebærer overgang fra rødt kjøtt til plantebasert kost og fisk, vil bety redusert selvforsyningsgrad for Norge, i motsetning til hva Klimakur selv skisserer. Det er fordi forutsetningene Klimakur legger til grunn neppe er mulig å oppfylle, sier Dag Henning Reksnes, direktør i MatPrat. Han påpeker at det er en risiko for at opp mot tre millioner dekar jord går ut av produksjon og selvforsyningsgraden faller med fem til sju prosentpoeng dersom tiltakene i Klimakur gjennomføres slik de foreligger.
Sammen med Animalia, Nortura og Kjøttog Fjørfebransjens Landsforbrund (KLF) har han levert sine synspunkter på Klimakur 2030 til Miljødirektoratet.
- INGEN MOTSETNING
Reksnes understreker at vi må øke produksjonen av norsk korn, frukt og grønnsaker:
- Det er ingen motsetning mellom økt grøntpro
Gå til medietSammen med Animalia, Nortura og Kjøttog Fjørfebransjens Landsforbrund (KLF) har han levert sine synspunkter på Klimakur 2030 til Miljødirektoratet.
- INGEN MOTSETNING
Reksnes understreker at vi må øke produksjonen av norsk korn, frukt og grønnsaker:
- Det er ingen motsetning mellom økt grøntpro


































































































