AddToAny

Skarpt skille mellom generasjonene: Mange unge mener NRK får for lite penger

13 prosent totalt mener hele statsstøtten burde stanses. 29,2 prosent av de mellom 18 og 29 år mener statsstøtten til NRK, som utgjør rundt 6 milliarder kroner i året, er for liten.
Til sammenligning mener kun 15 prosent av de over 65 år det samme.

Det kommer frem i en spørreundersøkelse utført av analyseselskapet InFact på oppdrag fra Journalisten. Undersøkelsen er besvart av 1011 personer, og svarene er kategorisert ut fra kjønn, alder og bosted.

Undersøkelsen har også kartlagt hvilken politisk vridning folk oppfatter at norske journalister har, og hvilken påvirkning de mener pressestøtten har på den kritiske journalistikken.

Ikke overveldende flertall

Deltakerne har fått spørsmålet «Hva er din holdning til statsstøtten av NRK, som utgjør 6 milliarder kronet i året?», med svaralternativene «det er for mye», «det er for lite», «støtten burde stanses» og «vet ikke».

Sammenlagt mener 13,1 prosent at støtten burde stanses. Blant dem er andelen menn høyere enn kvinner, med henholdsvis 15,4 og 10,8 prosent.

- At det bare er 13 prosent som motsetter seg offentlig sponsing, fremstår ikke som noe høyt tall fra min pult, sier fagsjef og COO i InFact, Knut Weberg.

26,9 prosent svarer at de seks milliarder kronene er for mye, men blant dem er det lite som skiller mennene fra kvinnene. På den andre siden svarer 21,7 prosent at støttesummen er for liten, hvorav 26,3 prosent er menn og 17 prosent er kvinner.

- Statsstøtten til NRK har generelt sett bred oppslutning. Det er heller ikke noe overveldende flertall blant de som mener at summen er for liten eller for stor, forklarer Weberg.

- Bemerkelsesverdig

Undersøkelsen har i tillegg til kjønn kartlagt meningsforskjeller basert på alder og region. Aldersmessig ser man knapt noen skillelinjer, sett bort fra de som mener statskanalen får for lite.

- Dobbelt så mange av de yngste som de eldste mener NRK får for lite. Det er bemerkelsesverdig, sier fagsjefen.

Tilsvarende øker andelen som svarer «vet ikke» med alderen. Færrest er det blant de yngste mellom 18 og 29 år, med 31 prosent. Blant de over 65 år svarer hele 45,8 prosent at de ikke vet.

Kringkastingssjefen: - Inspirasjon

- Denne undersøkelsen bekrefter egentlig det vi ser i andre undersøkelser, at folk i Norge bruker NRK og at et stort flertall syns de får god verdi for skatten til NRK, skriver kringkastingssjef Vibeke Fürst Haugen til Journalisten.

Vibeke Fürst Haugen. Foto: Nils Martin Silvola

Hun viser til NRKs egen profilundersøkelse og omdømmeundersøkelse utført av Ipsos, som viser at unge under 30 år er den aldersgruppen som har høyest tillit til NRK og som i størst grad mener at NRK er viktig for samfunnet.

- Derfor er det ikke overaskende at den samme gruppen også er den som tydeligst gir uttrykk for finansiell støtte til NRK. Det tar vi med oss som inspirasjon i det videre arbeidet med å nå enda bedre ut til unge mennesker i Norge med godt innhold, skriver Haugen.

Lite variasjon mellom landsdelene

Når det gjelder regionale forskjeller er det lite som skiller de ulike landsdelene fra hverandre.

- Størst er forskjellen blant områdene som mener NRK får for lite. 25,2 prosent i Oslo mener det, mens bare 18,7 prosent i Midt-Norge mener det samme, forklarer Weberg.

Blant de som mener at støtten av NRK burde stanses, er det flest i Sør-Norge med 16,1 prosent. De andre landsdelene ligger mellom 11 og 13 prosent.

Image-text:

I en undersøkelse utført av InFact på oppdrag fra Journalisten kommer det frem at de yngste og de eldste er mest uenig når det gjelder statsstøtten av NRK.

Foto: Gorm Kallestad / NTB

Les mer

Flere saker fra Journalisten

Spalten uttrykker skribentens egne synspunkter. «Gidske Olivia Anderson var ikke et ønsket barn.» Slik starter Alf Ole Ask og Elin Sørsdahls bok ...
Journalisten 28.09.2023
Amedia og Schibsted har signert en intensjonsavtale for å sikre videre distribusjon av papiraviser og pakker, seks dager i uken, i en så stor geografi ...
Journalisten 27.09.2023
Document brøt Vær varsom-plakatens punkt 4.3 om å vise respekt for menneskers egenart og etnisitet.
Journalisten 27.09.2023
Avisa Norge IDAG ble felt av Pressens Faglige Utvalg (PFU) da utvalget behandlet to klager mot samme artikkel i avisa under møtet onsdag 27. ...
Journalisten 27.09.2023
Avisa Nordland gikk fri i Pressens Faglige Utvalg (PFU) onsdag, etter å ha bli klaget inn av tre medlemmer av Rødt Bodø.
Journalisten 27.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt