Fagbladet
05.09.2023
Barn og eldre nyter godt av milliardene som Oslo får inn i eiendomsskatt, mener byrådet. Høyre er ikke imponert.
Oslo kommune håver inn 1,9 milliarder kroner på eiendomsskatt i 2023.
Les merSkatten er heftig diskutert i opptakten til årets lokalvalg i hovedstaden. Høyre går til valg på å fjerne hele eiendomsskatten, mens venstresida vil beholde den.
Byrådet har i åtte år bestått av partier på venstresida. Eiendomsskatten har vært gjennomført i hele denne perioden.
Einar Wilhelmsen (MDG), byråd for finans i Oslo kommune, sier at eiendomsskatten er en av få muligheter kommunen har til å øke inntektene for å styrke tjenestetilbudet til innbyggerne.
Leif Martin Kirknes
- De store velferdsløftene byrådet har gjennomført siden 2015, hadde ikke vært mulig uten eiendomsskatten. Dersom den fjernes, må kommunen kutte i tjenestene, sier han.
Dette har byrådet brukt inntektene fra eiendomsskatten t


































































































