BUSKAP
02.04.2026
Vår husdyrhelse er i verdenstoppen. Langvarig og systematisk arbeid har også gitt oss lav forekomst av multiresistente sykdomsfremkallende bakterier.
Fallhøyden er enorm dersom vi ikke er våkne og har løpende vurdering og tilstrekkelige tiltak mot de trusler som norsk husdyrhelse står overfor.
INorge deles husdyrsykdommene inn etter vurdert alvorlighetsgrad i nasjonale lister, Liste 1 til 3 (se faktaboks). Sykdommer på Liste 1 omfattes normalt av de strengeste tiltakene. Liste 2-sykdommer kan håndteres tilsvarende som Liste 1. På Liste 3 er sykdommer myndighetene tar mindre ansvar for, og som de forventer at næringen i hovedsak ordner opp i selv. Mattilsynet som styrer tiltak ved Liste 1 og 2 Ved mistanke om eller påvist sykdom på Liste 1 eller Liste 2 er det Mattilsynet som styrer tiltak og ekstern informasjon, og både bøndene og vi varemottakere må følge de vedtak som Mattilsynet fatter om vi blir berørt av utbrudd. Da er vi i «krigen», og det kan få omfattende konsekvenser også for Tine som selskap som vi har sett i de senere år både ved funn av storfetuberkulose på en gård på Vestlandet høsten 2022 og ved flere utbrudd av fugleinfluensa i kommersielle fjørfeanlegg. Hver dag-smittevernet Det vi håndterer i det daglige, og som myndighetene er mindre opptatt av er Liste 3-sykdommer.
Det at myndighetene ikke er så opptatt av disse sykdommene betyr ikke at dyra og dyreeierne ikke føler dem på kroppen - også i forhold til økonomisk belastning.
Tatt tak i Liste 3-sykdommer
Siden vi i melkeproduksjonen i Norge har vært så og si f
Gå til medietINorge deles husdyrsykdommene inn etter vurdert alvorlighetsgrad i nasjonale lister, Liste 1 til 3 (se faktaboks). Sykdommer på Liste 1 omfattes normalt av de strengeste tiltakene. Liste 2-sykdommer kan håndteres tilsvarende som Liste 1. På Liste 3 er sykdommer myndighetene tar mindre ansvar for, og som de forventer at næringen i hovedsak ordner opp i selv. Mattilsynet som styrer tiltak ved Liste 1 og 2 Ved mistanke om eller påvist sykdom på Liste 1 eller Liste 2 er det Mattilsynet som styrer tiltak og ekstern informasjon, og både bøndene og vi varemottakere må følge de vedtak som Mattilsynet fatter om vi blir berørt av utbrudd. Da er vi i «krigen», og det kan få omfattende konsekvenser også for Tine som selskap som vi har sett i de senere år både ved funn av storfetuberkulose på en gård på Vestlandet høsten 2022 og ved flere utbrudd av fugleinfluensa i kommersielle fjørfeanlegg. Hver dag-smittevernet Det vi håndterer i det daglige, og som myndighetene er mindre opptatt av er Liste 3-sykdommer.
Det at myndighetene ikke er så opptatt av disse sykdommene betyr ikke at dyra og dyreeierne ikke føler dem på kroppen - også i forhold til økonomisk belastning.
Tatt tak i Liste 3-sykdommer
Siden vi i melkeproduksjonen i Norge har vært så og si f


































































































