Radrensing er et mye brukt verktøy i ugraskampen i grønnsaker, men radrensing av korn er foreløpig lite utbredt. Den ni meter breie såmaskina Lund importerte på forsommeren, er produsert i Sverige og bærer navnet System Cameleon.
- Jeg har vært på utkikk etter en maskin som er godt egnet til å utføre ugraskamp i økologisk kornproduksjon. Siden vi ikke kan bruke kjemiske ugrasmidler i økologisk produksjon, er vi nødt til å bruke mekanisk bekjemping i stedet. Dette krever presisjon, ikke minst når det gjelder tidspunkt. Det finnes mange fine maskiner på markedet, men ingen som kunne tilby det samme som Cameleon, sier planteprodusenten.
NY TEKNIKKArealene Lund driver, er i hovedsak mellomleire, og han opplever at kveke er en gjenganger i den økologiske åkeren.
- Selv om vi pløyer alt, er det vanskelig å bli helt kvitt kveka. For å satse mer på høstsådde vekster, var det ønskelig med bedre utstyr for å redusere rotugraset. Før kjørte jeg med en tremeters Väderstad Rapid og prøvde å ta ugraset med ei ugrasharv, men vinduet for å ta ugras med ugrasharv, er relativt lite. Jorda må være tørr, samtidig som at ugraset ikke må ha kommet for langt. Ugrasharva har heller ingen effekt på kveke.
RADRENSER I STÅENDE ÅKERMaskina er bygget opp på ei ramme med to store hjul bakerst, som følger i hjulsporene til traktoren. Sålabbene er opphengt i et parallellogram med bærehjul, som sikrer at innstilt sådybde eller radrensingsdybde opprettholdes, selv ved ujevne felt. Avstanden mellom hver labb er 32 centimeter, og sålabbene og radrensingsskjærene kan skiftes ut etter hvilken oppgave som skal utføres. Når kornet er i bakken og ugraset skal bekjempes, flyttes ramma med sålabbene hydraulisk en halv sårad til siden, slik at skjærene går mellom såradene. Tidsvinduet for ra


































































































