AddToAny

Ny rapport: Å få sykepleiere til å stå lengre i yrket vil kreve mye ressurser

Helsedirektoratet mener det finnes en stor arbeidskraftreserve blant sykepleiere som går av med pensjon før de har fylt 65 år. Oslo Economics ble hyret inn for å gi svar på hvilke tiltak som må til.
Oslo Economics har laget en rapport på vegne av Helsedirektoratet om hva som skal til for å få blant annet sykepleiere til å stå lengre i jobb.

Komplekse valg

Tesen til Helsedirektoratet er at det finnes en stor arbeidskraftreserve blant sykepleiere og helsefagarbeidere som går av med pensjon før de har fylt 65 år.

Ifølge rapporten som ble utgitt 23. mai, er det mange forhold som påvirker sykepleiernes valg om å pensjonere seg tidlig. Det handler både forhold utenfor jobb og forhold ved arbeidsplassen.

- For å motivere flere eldre arbeidstakere til å stå lenger i jobb vil det være behov for innsats på flere områder, både på individ-, virksomhet- og systemnivå, står det i rapporten.

En spørreundersøkelse blant personer i alderen 50 til 70 år i helse- og omsorgstjenesten ble gjennomført fra september til oktober i 2022. 111 personer har svart på undersøkelsen under:

I rapporten henvises det igjen til OECD-tallene som viser

Les mer

Flere saker fra Sykepleien

Andrzej Gorecki er sykmeldt, men får ikke sykepenger. Han forstår ikke hvorfor.
Sykepleien 20.02.2024
Kanskje er det alderen, men jeg klarer bare ikke å mønstre den store begeistringen for den siste kunstig intelligens-bølgen.
Sykepleien 06.12.2023
Det finnes ikke en stor reserve av sykepleiere, viser denne studien. De aller fleste har relevante stillinger, selv om de ikke arbeider med direkte pasientkontakt.
Sykepleien 13.10.2023
DU VET KANSKJE at du har pensjonen din i KLP og at du har «offentlig tjenestepensjon», men vet du hva dette egentlig betyr for deg?
Sykepleien 13.10.2023
Sykepleie er som jazz. Hva kjennetegner jazz? Improvisasjon.
Sykepleien 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt