Hun mener det er tydelig at det er dårlig kommunikasjon mellom bransje og utdanning.
- Bransjen må gi klarere retningslinjer på hva de vil ha. Når noen redaktører sier at de heller ville ansatt en økonom enn en journalist, er det problematisk, sier hun.
Furuly forstår at det er begrensninger for hva en utdanning kan inneholde, men mener den ikke er relevant nok slik den er i dag.
- Det er mange studenter som kaller journalistutdannelsen et Mikke Mus-studium, og mener det bare er tull. Det er viktig at det vi lærer er relevant, sier hun.
Hun mener at noe av det viktigste utdanningene må lære bort er presseetikken, spesielt nå som bransjen er presset.
- Ikke god nok
Furuly får støtte fra student Anne Sofie Bergvall, som også sitter i styret i NJ-student klubb Bergen. Selv har hun tatt en utdannelse ved Universitetet i Bergen, hun mener ikke er god nok.
Denne utdannelsen skal endres nå som Universitetet flytter inn i Media City Bergen, noe hun mener er positivt.
- Utdanningene må ha en tydeligere identitet. Vi må lære om samfunnsansvaret og presseetikken tidlig i utdannelsen. Vi må gå dypere inn i hva som skiller oss fra bloggere og andre skribenter, sier hun.
De er enige om at det er vanskelig for utdanningsinstitusjonene å følge en bransje som selv ikke vet hvor den er om fem år, men mener likevel at det må legges opp til at det studentene lærer er så likt arbeidslivet som overhode mulig.
I tillegg er det stor variasjon mellom de forskjellige utdanningene i Norge. Også her etterlyses et tettere samarbeid.
Heftig debatt
Det utviklet seg til en relativt heftig debatt under Hauststormen lørdag da studentene skulle debattere utdanningene med høgskolen i Volda og Universitetet i Bergen.
Leder for utdanningen i Bergen, Astrid Gynnild sa under debatten at Universitetet har jobbet fram tydelige samarbeidsavtaler med ulike andre samfunnsfag på fakultetet, slik at man kan fordype seg.
- Forholdene ligger godt til rette for de som ønsker det, uttalte hun. I tillegg har forbereder Universitetet studentene på at de ikke nødvendigvis får fast jobbet når de er ferdig utdannet og lærer dem om gründervirksomhet. Dette ser NJ-student på som veldig positivt.
Trude Furuly og Anne Sofie Bergvall. Foto: Angelica Hagen


































































































