At medier som mottar pressestøtte ikke kan motta andre former for offentlige tilskudd.
Dobbelt tilslag
I dette tilfellet gjelder «dobbelstøtten» avisene Nordstrands Blad og Akers Avis Groruddalen.
Begge mottok statlig pressestøtte på mellom 300.000 og 400.000 kroner i 2019. På tampen av året mottok de også 600.000 kroner hver i støtte fra fra Oslo kommune.
Medietilsynet viser i henvendelsen til en veileder for offentlig støtte, og vurderer selv at tildelingene er innenfor reglene for offentlig støtte, blant annet fordi størrelsen på kommunens tilskudd faller innenfor såkalt «bagatellmessig støtte» (selv om kommunens tildeling er større enn pressestøtten avisene får).
Bagatellmessig støtte kan være på opptil 200.000 euro fordelt over tre regnskapsår, og slipper krav om å notifiseres til EFTAs overvåkingsorgan (ESA).
Men problematikken oppstår i møte med ordlyden i pressestøtteforskriftens paragraf 1, fjerde ledd. Medietilsynet beskriver at paragrafen «[...]innebærer et absolutt forbud mot å motta andre former for offentlige driftstilskudd, og derfor fremstår som strengere enn statsstøtteregelverket.»
Finner ikke begrunnelse
Tilsynet markerer selv at de støtter Oslo kommunes nye støtteordning:
«I Mediestøttemeldingen står det at det er en del 'hvite flekker' på kartet - og at Oslo er en av dem. Medietilsynet er derfor i utgangspunktet positive til støtteordningen i Oslo kommune, og mener at denne kan være et viktig bidrag til å styrke mediemangfoldet i kommunen», står det i e-posten til departementet.
Tilsynet ber departementet vurdere saken og gi tilbakemelding på om departementet mener pressestøttemottakere faktisk skal kunne motta støtte fra flere ordninger.
De skriver:
«Medietilsynet er ikke kjent med bakgrunnen for innføringen av dette forbudet, og har heller ikke klart å finne noen skriftlig begrunnelse for denne.»
Henvendelsen ble sendt 10. januar og er signert Hanne Sekkelsten, direktør for juridisk og regulatorisk avdeling i tilsynet.
Det er foreløpig ikke journalført noe svar fra Kulturdepartementet. Departementet har heller ikke besvart Journalistens henvendelse om saken.
Image-text:
Mari Velsand er direktør i Medietilsynet.
Foto: Lise Åserud / NTB scanpix


































































































