I takt med oppbemanninger i resten av redaksjonen har avisa opplevd et større behov for frilansere, og har ofte måtte hyre inn ekstra bemanning.
Nå var det høyt på tide med en ansettelse, sier Skurdal.
- Vi har økt bemanningen på foto, men ikke helt i takt med andre oppgaver på huset, så det har jo vært litt prekært. Vi har et ønske om å være riktigere bemanna, og ønsker å bruke mest mulig egne ansatte, sier Skurdal.
- Blant Norges ypperste
- Vi så at det ikke bare var på tide, men også på overtid at vi gjorde noe med den situasjonen, legger Klassekampen-sjefen til.
Søndergaard har jobbet for Klassekampen i flere år, både i vikariater og som frilanser. Hun har jobbet tett på avisas journalister på flere større prosjekter. Den siste i rekken, boken «Bruddet», som hun har laget sammen med journalist Yohan Shanmugaratnam, vant nettopp Bokhandelens sakprosapris for 2022.
- Sånn jeg ser det er hun kanskje blant Norges ypperste dokumentarfotografer, sier en fornøyd Skurdal til Journalisten.
Som å komme hjem
- Jeg er kjempeglad, det er jeg virkelig, det føles litt som å komme hjem, sier Søndergaard selv.
Hun har vært frilanser i ti år og legger ikke skjul på at det å få en fast stilling som fotojournalist, og et sted å høre til, blir fint.
- Jeg føler meg privilegert og kjempeheldig som får lov til dette. Jeg føler meg veldig hjemme i redaksjonen, og jeg gleder meg skikkelig til å være en del av et hus, et miljø, og til å være en del av et fellesskap, sier hun og utdyper:
- Klassekampen er en avis med et standpunkt og verdier, de vet hva de står for og hva de vil. Deres kjernesaker er mine egne hjertesaker, sier hun og legger til:
- Og for å være helt ærlig så gleder jeg meg til å være hverdagsfotograf. Jeg gleder meg til å stå opp om morgenen og ta bilder hver dag igjen.
Image-text:
Line Ørnes Søndergaard er nyansatt fotojournalist i Klassekampen.
Foto: Martin Huseby Jensen


































































































