Debatten om Stormarks journalistiske prosjekt oppsto etter at leder Jan Gunnar Furuly i Stiftelsen for en kritisk og undersøkende presse (Skup) fredag stilte kritiske spørsmål om prosjektet og motivene for dem som sponser den prisbelønnede journalisten. Dagens Næringsliv har kartlagt at prosjektet så langt har mottatt 10,5 millioner kroner i støtte fra seks bidragsytere, alle med klar holdning for et sterkt forsvar.
- Kritikken mot Stormark oppstår fordi man lurer på om han er tilstrekkelig fri til å skrive det han vil, sier generalsekretær Kjersti Løken Stavrum i Norsk Presseforbund til DN.
Styrer ikke redaksjonelle valg
Hun retter ingen direkte kritikk mot Stormark i sine uttalelser og sier det er viktig å finne nye måter å finansiere journalistikk på.
- Jeg er imot sponsing av journalistikk. Nyheter og aktualitet skal ikke sponses. Sponsede nyheter er vanskelig å tro på, og lite troverdige nyheter har ingen verdi for leseren, sier hun.
Stormark sier han er helt enig med Kjersti Løken Stavrums betraktninger og at han aldri ville latt noen utenforstående, heller ikke donorer, styre hans redaksjonelle valg. Prosjektet Norges forsvarsevne og nettsiden www.aldrimer.no har lagt både Redaktørplakaten og Vær varsom-plakaten til grunn for sin virksomhet.
Kjersti Løken Stavrum. Foto: Birgit Dannenberg


































































































