AddToAny

Kyllingfilet holder seg like godt i mer miljøvennlig plastemballasje

Kyllingfilet holder seg like godt i mer miljøvennlig plastemballasje
Fersk kyllingfilet er et ømfintlig produkt, og for å opprettholde god kvalitet og holdbarhet må den tas godt vare på. Her spiller emballasjeløsningen en avgjørende rolle.
- Vi har undersøkt ulike materialtyper, men per i dag finnes det ikke noe godt alternativ til plast som gir tilsvarende holdbar, heller ikke ut fra et miljøperspektiv. Det er mye mer belastende for miljøet å kaste mat enn å pakke den inn, så vi må sørge for at kyllingfiletene opprettholder god holdbarhet, sier seniorforsker Marit Kvalvåg Pettersen i Nofima. Det er hun som er ansvarlig for forskningen i prosjektet ReducePack.

Tynnere plast
Like fullt, det er viktig at materialene i emballasjen bidrar med minst mulig miljøbelastning. Derfor undersøker nå Nofima-forskere hvorvidt de kan redusere miljøbelastning ved å bruke enten tynnere plast eller plast som kan resirkuleres, eller aller helst plast som både er tynnere og kan resirkuleres.
Forskerne har tidligere lyktes med å redusere plastmengden for både pølser og laks, uten at det har gått utover kvaliteten og holdbarheten på matvarene. Nå har de undersøkt kyllingfilet, og resultatene er lovende.

Tester effekter av ulike plastmaterialer
- Det finnes flere typer plast. Den store f
Gå til mediet

Flere saker fra Kjøttbransjen

Pølsemakeren fikk en 60-årsdag som er gull verdt. Inderøy Slakteri ble én av de store vinnerne.
Kjøttbransjen 15.06.2026
– Alle her er konkurrenter, sa Hanne Steen i Nortura. Det var spisset og interessant, i og med at samtlige møtedeltakere er med i samme organisasjon.
Kjøttbransjen 15.06.2026
? ? ADMINISTRERENDE DIREKTØR I KLF De siste månedene har vi i media lest om butikker tomme for flere kyllingprodukter.
Kjøttbransjen 15.06.2026
Hjemme i Tromsø startet arbeidet, og Ola Stuberg i ABC ble koblet inn. – Jeg fikk smake produktet de hadde med til Norge, og var med på å utvikle spekeskinka.. Fra Italia til NM-gull
Kjøttbransjen 15.06.2026
Weber vil ta større plass i kjøttbransjen. – Alle vet at vi er store på slicing, sier salgsdirektør Bjørn Haugsmoen.
Kjøttbransjen 15.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt