I takt med at samfunnet er blitt mer komplisert og rettsliggjort, øker spesialiseringen i advokatbransjen. Det finnes nå over femti ulike fagområder å fordype seg i, og nye fagområder kommer til.
Trenden er at advokatfirmaene bare blir større og mer spesialiserte, med folk som utfyller hverandres fagkunnskap innenfor det enkelte felt.
Men hvordan velger man et bestemt fagområde å fordype seg i, og hva skal til for å bli en spesialist?
I denne tredelte miniserien har Advokatbladet snakket med 22 enere innen sine respektive fagfelt om hva som er deres tips til unge advokater på starten av karrieren.
- Kunnskap er ferskvare
Tenden-partner Ruben Skifjell Hoffgaard (38) arbeider hovedsakelig med entreprise og andre tilvirknings- og prosjektutviklingskontrakter.
- Valg av fagområde var nok litt tilfeldig. Jeg begynte som advokatfullmektig i Wiersholm, og kom da inn i et miljø med utrolig flinke, hyggelige og erfarne advokater som alle arbeidet ganske bredt med forskjellige typer tilvirkningskontrakter på tvers av næringer som bygg og anlegg, offshore og oljeservice og fornybar sektor.
- Så for min del er fagområdespesialiseringen antagelig et resultat av at jeg fra tidlig av ønsket å arbeide sammen med og lære av personer som Helge Morten Svarva, Ronny Lund, Hans Augun Parmann og Sondre Dyrland.
- Jeg tror det er mange måter å skaffe seg erfaring på, og trolig ikke noe fasitsvar. For egen del tenker jeg at erfaring nødvendigvis er noe som kommer gjennom hardt arbeid over tid, og jeg tror ikke det finnes noen snarveier.
HER KAN DU LESE EKSPERTENE TIPSER: DEL 1
Dette er spesialistenes råd til unge advokater
- Erfaring og kunnskap er også både ferskvare og noe man aldri får nok av. Man er aldri utlært, og det man har lært kan bli utdatert. Videre er man godt tjent med å ha interesse og nysgjerrighet for å forstå klientens virksomhet og det konkrete faktum i sakene.
- Selv har jeg også erfart at arbeid som inhouse-advokat er veldig verdifullt. Jeg var i noen år advokat i Equinor og jobbet hovedsakelig med utbyggingsprosjekter offshore. Foruten unik innsikt, ga det også mulighet til å jobbe praktisk og «hands-on» me


































































































