Hovedfunnet er at Høgskolen i Oslo og Akershus (HiOA)er overadministrert og har langt flere administrativt ansatte i forhold til faglige enn universiteter og høgskolene som HiOA sammenlignesmed.
Ifølge Rambølls beregninger kan høgskolen spare 119 millioner kroner årlig ved å kutte i administrasjonen. Det tilsvarer 158årsverk.
Vil bli universitet
Ledelsen trenger penger for å løfte kvaliteten på forskning og utdanning fordi de ønsker å stige i gradene. Forrige uke gikk nemlig et enstemmig styre inn for å søke om universitetsstatus.
Konstituert direktør for organisasjon og virksomhetsstyring ved HiOA, Tore Hansen, sier til Khrono at de 119 millionene trengs blant annet til universitetssatsingen.
Han ser for seg en horisont på to-tre år for å få gjennomførttiltak.
- Dette er penger som vi skal bruke på andre ting. Vi skal bruke midlene bedre - vi har ambisjoner - vi skal bli universitet, og pengene til det må vi hente fra oss selv, sier til Khrono.
Ifølge Rambølls rapport er studieadministrasjonen byråkrativerstingen som har størt potensiale for effektivisering.
Forskerforbundet: For mange administrativt ansatte
LederEldbjørg Schøn i Forskerforbundet ved HiOA sier at også de har reagert på at administrasjonsveksten ved høgskolen. Hun vil ikke gå konkret inn i rapporten, men sier til Forskerforum.
- Helt siden fusjonen har vi reagert på at det stadig har blitt flere administrativt ansatte. Og veldig mye penger er blitt brukt på konsulentvirksomhet. Vi synes det har vært for mange administrativt ansatte. Det ble sagt at det skulle vært en 40-60-fordeling (40 prosent administrativt ansatte, journ. anm), men det har økt, og det er mer enn det hos oss.
Det var i 2011 at høyskolene i Oslo og Akershus slo seg sammen.
- Vi trenger også administrasjon til å utføre oppgaver. Men at det kan effektiviseres og gjøres mer smidig, er jeg helt sikker på, sier Schøn.
- Så det er på sin plass å kutte?
- Om man skal kutte, skal jeg ikke si. Men man bør i hvert fall gjøre ting på en mer smidig måte enn i dag.
Skeptisk til beregningen
Førsteamanuensis Erik Døving ved Handelshøyskolen ved HiOA har deltatt i en prosjektgruppe i administrasjonen, som representant forfagforeningene. Han er skeptisk til beregningen til Rambøll. Han har liten tro på at det er mulig å gjennomføre en slik innsparing på to-tre år.
- Lønnskostnader er stort sett det eneste det kan kuttes i, og siden oppsigelser er urealistisk, vil dette måtte skje i form av naturlig avgang. Det vil nok ta betydelig lenger tid enn to-tre år, sierhan til Khrono.
Høgskolen i Oslo og Akershus ønsker å bli universitet, men anbefales å vente med å søke.
Høgskolen i Oslo og Akershus kan spare mye penger på å kutte i administrasjonen, ifølge ny rapport. Her fra campus Kjeller.
Leder Eldbjørg Schøn i Forskerforbundet ved HiOA.


































































































