NTL-magasinet
24.01.2018
USAs anerkjennelse av Jerusalem som Israels hovedstad er i strid med FN-resolusjoner og folkeretten. I følge Osloavtalen skal byens status avgjøres gjennom forhandlinger. Det har vært bred internasjonal enighet om dette.
Det ble nylig gjennomført en avstemning i FNs hovedforsamling. 128 land stemte for å avvise USAs anerkjennelse av Jerusalem som Israels hovedstad, inklusive Norge. 9 stemte mot og 35 avstod fra å stemme. Landene som støttet USA var Israel, Guatemala, Honduras, Toga, Marshalløyene, Mikronesia, Palau og Nauru.
Det overveldende flertallet var overraskende fordi USA i forkant truet med økonomiske sanksjoner både mot medlemsland og FN. Trump uttalte også at: «La dem stemme mot oss. Vi kommer til å spare mye. Vi bryr oss ikke».
I etterkant av avstemningen karakteriserte for øvrig Israels statsminister Benjamin Netanyahu FN som «løgnenes hus».
Les opprinnelig artikkelDet overveldende flertallet var overraskende fordi USA i forkant truet med økonomiske sanksjoner både mot medlemsland og FN. Trump uttalte også at: «La dem stemme mot oss. Vi kommer til å spare mye. Vi bryr oss ikke».
I etterkant av avstemningen karakteriserte for øvrig Israels statsminister Benjamin Netanyahu FN som «løgnenes hus».


































































































