AddToAny

- Jeg liker å se for meg hvordan livet kan bli

- Jeg liker å se for meg hvordan livet kan bli
Inneklemt mellom en vond fortid og en usikker fremtid får enslige asylbarn livet nærmest satt på pause. Kan tegning, drama og dans hjelpe dem videre? - Og så må vi ikke glemme hjelmen!
I et luftig lokale med utsikt over Mjøsa trer ti afghanske unggutter på seg en imaginær tidsreisedrakt. Psykolog Silje Frivold fra enhet for psykologressurser i Bufetat leder an. En annen psykolog, miljøarbeidere og tolk er også med.

- Er alle klare? Da drar vi!

Gutta tar hverandre og de voksne i hendene. I en lang rekke kaster de seg fremover, løper tvers over rommet og fem år frem i tid. Puster ut og tar av seg de tunge, usynlige hjelmene.

Hvordan er livet for dem nå? I 2021?

- Jeg går på videregående og er forelsket, forteller en elleveåring. Han fortsetter:

- Jeg bor i Gjøvik sammen med storebroren min. Han har giftet seg og fått to barn - en gutt og en jente. Jeg spiller fotball på Real Madrid.

- Det blir mye pendling da - mellom Gjøvik og Madrid? spøker Frivold.

Alvoret under

Stemningen i Låven på Gjøvik barnevern- og omsorgssenter er munter, men under guttas fremtidsscenarier - fylt av studier, jobb, familie og mye proffotball - ligger ofte et mørkt alvor.

For øyeblikket er det usikkert om nevnte storebror får permanent opphold, eller om elleveåringen snart vil være alene her i landet. Pappa er død. De vet ikke hvor mamma er. I Afghanistan venter en onkel de er redde for.

- Jeg liker å se for meg hvordan livet kan bli. Før klarte jeg ikke å tenke så langt frem, forteller elleveåringen senere.

TIDSMASKIN. Silje Frivold kaster seg fem år inn i fremtiden sammen med gutta. Foto: Ingvald Bergsagel

Fremtidsøvelsen inngår i Exit (Expressive Arts in Transition), en gruppeintervensjon for unge, nyankomne asylsøkere og flyktninger basert på kunst- og uttrykksterapi.

- Ved å forflytte seg mentalt fem år frem i tid kan barna lettere se muligheter og sette seg mål, men så må vi også jobbe med hva de selv konkret kan gjøre for å nå disse målene, forteller Frivold.

Trygghet og håp

I Exit-intervensjonene benyttes blant annet tegning, bevegelse, musikk, dans, drama og verbale uttrykk. Gjennom de ulike kunstneriske og kroppslige øvel

Les mer

Flere saker fra Sykepleien

Andrzej Gorecki er sykmeldt, men får ikke sykepenger. Han forstår ikke hvorfor.
Sykepleien 20.02.2024
Kanskje er det alderen, men jeg klarer bare ikke å mønstre den store begeistringen for den siste kunstig intelligens-bølgen.
Sykepleien 06.12.2023
Det finnes ikke en stor reserve av sykepleiere, viser denne studien. De aller fleste har relevante stillinger, selv om de ikke arbeider med direkte pasientkontakt.
Sykepleien 13.10.2023
DU VET KANSKJE at du har pensjonen din i KLP og at du har «offentlig tjenestepensjon», men vet du hva dette egentlig betyr for deg?
Sykepleien 13.10.2023
Sykepleie er som jazz. Hva kjennetegner jazz? Improvisasjon.
Sykepleien 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt