AddToAny

Hjelp jeg har blitt biblioteksjef !

Hjelp jeg har blitt biblioteksjef !
Å være biblioteksjef byr på både utfordringer og muligheter. Du kan påvirke bibliotekets utvikling, trekke opp strategier, samarbeide med andre i kommunen og markere biblioteket i lokalsamfunnet. Bok og Bibliotek ser her nærmere på ulike sider ved biblioteksjefrollen. Artikkelen er den første i en serie på tre.
Det jeg og mange med meg har kunnet observere, er at det er forholdsvis få bibliotekarer som søker på ledige biblioteksjefstillinger. Hvorfor er det så få bibliotekarer som vil bli biblioteksjef? Som biblioteksjef har man mulighet til å påvirke bibliotekets utvikling, trekke opp strategier, samarbeide med andre i kommunen og markere biblioteket i lokalsamfunnet. Det vil jo være merkelig om bibliotekarer ikke har lyst til å prege utviklingen av bibliotekene gjennom å være biblioteksjef. Men konkurransen om biblioteksjefstillingene vil nok bli større nå som det er mulig å ansette andre enn bibliotekarer i større bibliotek.
Hvordan er det å være biblioteksjef i dag? For å undersøke det, har jeg stilt noen biblioteksjefer spørsmål der de kan fortelle noe om hvordan de opplever det å være biblioteksjef. Dette er ikke en statistisk undersøkelse, men mer et ønske om å undersøke erfaringer med å være biblioteksjef. Dette kan kanskje si noe om det å være førstegangsleder som biblioteksjef, og overgangen fra å være faglig ansatt til å bli biblioteksjef/leder. Jeg benytter meg av noen av svarene til å belyse de ulike aspektene i denne artikkelen. I denne artikkelen er fokus mest på de første fasene ved det å være biblioteksjef i et folkebibliotek.

Å bli biblioteksjef
Å bli biblioteksjef for første gang kan fremstå som en stor og ukjent oppgave. Men også det å gå fra en biblioteksjefstilling til en annen, innebærer noe av de samme utfordringene. Man vet ikke i utgangspunktet hvordan og hvor godt man vil utføre biblioteksjefjobben, og om man vil trives i rollen. Før man søker på en biblioteksjefstilling, må man tenke over om man har kvalifikasjoner og egenskaper for å være biblioteksjef. Det gjelder også å kjenne seg selv. Å reflektere over hvordan man utøver sin lederrolle er viktig. Har man evne til å motivere personalet, til å tenke strategisk og ikke minst, kan man være leder i vanskelige situasjoner? Å være biblioteksjef omfatter å ha et strategisk og faglig perspektiv på bibliotekets utvikling, ivareta personalansvar og lede virksomheten i endring. Ellingsen sier at «essensielle lederegenskaper er blant annet beslutningsevne og evne til å motivere andre til ny kurs» (2016, s. 26). Samtidig er det å være biblioteksjef en mellomlederstilling. Det som karakteriserer en mellomleder er forventninger og krav både fra egen ledelse og fra egen personalgruppe. Så gjelder det å balansere dette slik at man skaffer seg et handlingsrom som leder (Evjen 2014).

Identitetsskifte - fra fagperson til leder
Ved å bli biblioteksjef beveger man seg over til noe nytt, man utfordrer sin egen komfortsone. Men som sjef er det interessante ting å erfare og lære, man får mulighet til å påvirke, til å bestemme og samhandle med andre. Som biblioteksjef i noe større bibliotek skal man ikke lenger være den gode utøvende fagpersonen, den rollen må mer eller mindre avlæres, men kunnskapen om hva et bibliotek er og kan være, må man ha, uansett bakgrunn. Biblioteksjefen skal lede hele biblioteket, være ansvarlig for at det er strategiske tanker og planer for bibliotekets utvikling, og man skal være leder for alle de ansatte. Det er nok den viktigste delen av lederjobben, �
Gå til mediet

Flere saker fra Bok og bibliotek

1. Hva heter Nasjonalbibliotekets åpne norsktrente språkmodeller? 2. Erling Braut Haaland kjøpte en utgave av Snorre Sturlasons kongesagaer fra 1594 for at den skulle bli stilt ut på biblioteket.
Bok og bibliotek 16.09.2026
... den nye bibliotekloven [...] er trådt i kraft fra den 1. juli i år. Den vil legge hele statsstøtten på et meget høyere plan enn før, og allerede inneværende budsjettår vil en merke forskjellen. [..
Bok og bibliotek 16.09.2026
Høy tillit, høy troverdighet og folkeopplysning er bærebjelker i hva et bibliotek er og skal være.
Bok og bibliotek 16.09.2026
Hvis strømmen går; internett er blankt; ChatGPT og Google Gemini er stumme, hvem oppsøker du for å finne nødvendig og pålitelig informasjon for å
Bok og bibliotek 16.09.2026
Ideene hagler over trebordet i Markeveien. Det er etter arbeidstid, og Tekstallmenningen har stengt døren for kunder og åpnet den for redaksjonsmøtet i ungdomsmagasinet Stikling.
Bok og bibliotek 16.09.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt