Sammen er Høyre og Frp større enn AP, SV, MDG og Senterpartiet, som har makta i dag. Framgangen skyldes for en stor del at SP har sunket som en stein. Ledende tillitsvalgte i Fagforbundet Tromsø advarer sterkt mot konsekvensene dersom målingen blir en realitet og det rødgrønne flertallet ryker.
- Høyre går til valg på at de skal privatisere. Det står i programmet. Privatisering vil skape større konkurranse om arbeidskrafta som holder tjenestene i drift, og er vår store frykt, sier leder i Fagforbundet Tromsø, Maika Soleng, nestleder Torleif Nordbakk og leder for yrkesseksjon helse og sosial, Eivor Haukland.
{f1}
I direkte konkurranse
De peker på at helsevesenet er presset og allerede sliter med å skaffe nok hender i de kommunale tjenestene, og på sykehuset. En illustrasjon på det er en avdeling ved et kommunalt sykehjem som ikke åpner for fullt fordi det skorter på bemanning.
- Hvis Høyre skal begynne å ha private sykehjem eller private hjemmetjenester, så er det jo ikke nok folk til å drifte det sånn som det er i dag.
Samtidig er de tillitsvalgte opptatt av at ansatte hos private aktører gjennomgående har dårligere lønns- og pensjonsbetingelser enn ansatte ved kommunale sykehj


































































































