AddToAny

Helt avgjørende med lagelig jord

Helt avgjørende med lagelig jord
Rune Karlsen har ikke bare erfaring med Kuhn. På jorda han driver selv, sår han med en Amazone. En eldre og enklere maskin enn Kuhn Combiliner, men den gjør jobben.

Da brødrene Rune og Per Erling Karlsen var på jakt etter en brukt såmaskin med rotorharv for et par år siden, var ikke utvalget så stort. De var heldige å finne en tre meter brei 2006-modell Amazone AD 303 Super på Skreia.

- Såkassa er mekanisk, enklere å stille inn og enklere å kjøre. Jeg kjører den med en John Deere 7800 uten GPS, så her er det jeg som må stå for styringa. Det krever mer konsentrasjon, men jeg har alltid vært opptatt av å kjøre så rett som mulig. Skal du kjøre dag ut og dag inn, er GPS et godt hjelpemiddel, ikke minst for helsa, men det tar jo også bort litt av gleden for en som er glad i å kjøre traktor, synes Rune.

JORDA TØRKET FOR FORT

Brødrene driver hver sin jord. Rune stiller med traktor, mens hans eldre bror eier såmaskinkombinasjonen. I likhet med Kuhn Combiliner sår heller ikke Amazone så godt når jorda får tørke for mye. I 2014 gjorde brødrene seg en nyttig er­faring med å så direkte i stubben på stiv leirjord.

Det gikk fint den første dagen de kjørte rett i stubben, men dagen etter hadde det tørka nok til at fresen

Gå til mediet

Flere saker fra Norsk Landbruk

Idisse PISA-dager der alle springer rundt og vifter med armene fordi halvparten av alle 15-årige guttunger ikke klarer å lese Ole Brumm, kan det jo hende det er selve lesestoffet som er problemet.
Norsk Landbruk 08.10.2026
For alle som har mistet nattesøvnen over skrekklassikeren Motorsagmassakren (1974) er det viktig å huske at inspirasjonen til filmen kommer
Norsk Landbruk 08.10.2026
– Så lenge jeg sitter i denne stolen skal vi bygge for bøndene! De skal kunne regne med oss, sier gründer og eier Oddbjørn Grude.
Norsk Landbruk 08.10.2026
India skal bygge ut betydelig produksjonskapasitet for mineralgjødseltypen urea innen 2030, viser en ny rapport fra analysebyrået GlobalData.
Norsk Landbruk 08.10.2026
DET ER LETT å planlegge neste års vekster ut fra situasjonen akkurat nå og hva som passer best inn i våronna. Men skal du ha et godt vekstskifte må blikket løftes lenger fram.
Norsk Landbruk 08.10.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt