Journalisten
15.03.2022
- Bør sørge for at hun ikke opplever represalier. Kvinnen som demonstrerte mot krigen i Ukraina i nyhetsstudioet til russisk TV, bør ikke straffes, mener FN.
Kreml uttalte tirsdag at handlingene til Marina Ovsjannikova utgjør en form for ordensforstyrrelse, skriver Reuters.
Les merUnder hovedsendingen til nyhetsprogrammet Vremja på statlige Kanal 1 mandag kveld brøt Ovsjannikova inn bak nyhetsoppleseren med en plakat der hun ba om at krigen stanses, og oppfordret publikum til ikke å tro på det de hørte.
- Russiske myndigheter bør sørge for at hun ikke opplever represalier for å ha brukt sin ytringsfrihet, sa talskvinne Ravina Shamdasani for FNs høykommissær for menneskerettigheter (OHCHR) på en pressekonferanse tirsdag.
Image-text:
Marina Ovsjannikova hadde spilt inn en videouttalelse på forhånd før hun gjennomførte tv-demonstrasjonen.
Foto: Marina Ovsjannikova / Reuters


































































































