Én av dem som bekrefter er den prisvinnende forskningjournalisten Hanne Østli Jakobsen, som også er nestleder i redaksjonsklubben.
I tillegg får Journalisten bekreftet at følgende har fått innvilget sluttpakke: Espen Hauglid, redaksjonssekretær og stedfortredende kulturredaktør; Sigve Indregard, nettansvarlig journalist og ansattrepresentant i styret; Børre Haugli, frontsjef og IT-ansvarlig.
Vil ikke kommentere
Journalisten sitter også med flere navn på journalister som har fått tilbud om sluttpakke, men har ikke fått bekreftet at vi kan gå offentlig ut med opplysningene.
Alle blir beskrevet som enten profilerte og erfarne journalister, eller som nøkkelpersoner i Morgenbladet-redaksjonen.
- Stemningen er nok en blanding av lettelse for de som fikk innvilget sluttpakke, og tristhet for de som blir igjen. Mange av dem som slutter nå har i tillegg sagt at de ville fortsatt å jobbe i Morgenbladet hvis de hadde hatt en annen ledelse, med en redaktør de har tillit til, sier klubbleder Jo T. Gaare til Journalisten.
- Sånn sett kan du se på mange av sluttpakkesøknadene som et tegn på at redaktøren har skapt arbeidsforhold som folk vil ut av, fortsetter han.
Akkurat nå foregår det møteaktivitet i Morgenbladet. Flere som har søkt sluttpakke skal møte ledelsen, både for å signere avtale og diskutere veien videre.
- Jeg kommer ikke til å kommentere dette eksternt før vi er ferdig med det administrative rundt dette, og har informert internt, skrev ansvarlig redaktør Anna B. Jenssen til Journalisten torsdag morgen, da vi spurte om hvor mange som har søkt om sluttpakke.
Personalsjef Gry Refsnes i NHST, som har vært kontaktledd for journalister som har søkt sluttpakke, har ikke besvart Journalistens henvendelser torsdag.
Tillitskrise i Morgenbladet
Stemningen i redaksjonen skal både være tristhet, gråt og lettelse etter det som har vært to uker med en spent og uavklart situasjon. Til Journalisten har store deler av redaksjonen varslet at de vurderer å slutte enten gjennom sluttpakke, eller ved oppsigelse.
Årsaken er at det i lang tid har vært en større konflikt og tillitskrise til ansvarlig redaktør i Morgenbladet. Det siste året har stemningen i redaksjonen vært svært turbulent, spesielt etter redaksjonssjef Ivar A. Iversen sluttet på dagen i november i fjor.
10. september nådde konflikten for fullt offentligheten etter nyheten om nedbemanning og kostnadskutt i avisen. I etterkant av nedbemanningsprosessen har det kommet flere sterke reaksjoner fra de ansatte og to brev med mistillit til ansvarlig redaktør Jenssen.
Klubben har også krevd ansvarlig redaktørs avgang flere ganger, men Jenssen har avvist at hun vil slutte i jobben.
Styreleder Amund Djuve har også full tillit til Jenssen.
- Som styreleder har jeg full tillit til redaktøren, og tror og håper hun blir sittende i lang tid, har styreleder Amund Djuve sagt til Journalisten.
Image-text:
Morgenbladet-redaksjonen holder til i NHST-bygget i Oslo sentrum, sammen med blant andre Dagens Næringsliv. Foto: Kristine Lindebø


































































































