Arkeologer fra Norsk institutt for kulturminneforskning (NIKU) holder i disse dager på med utgravninger i kulturlagene.
- Vi begynte på prosjektet i august i år og skal være i felt fram til slutten av mars neste år. Det vi si at tidsmessig er vi omtrent halvveis, sier arkeolog i NIKU og prosjektleder for utgravningen, Mark Oldham.
8. desember i år fant arkeolog Ann-Ingeborg Grindheim en liten mannsfigur. Detaljene er godt bevart.
Han har krone på hodet og en jaktfalk på armen. Hos NIKU er arkeologer, forskere og kommunikasjonsfolk svært begeistret over funnet Dette kan være det eldste eksempelet fra Skandinavia på en figur som viser falkejakt, mener de.
Hva figuren er laget av er de ikke sikre på ennå.
Gevir, bein eller hvalrosstann?
- Vi mener at figuren er enten laget av gevir, bein eller hvalrosstann. Endelig bestemmelse er avhengig av videre undersøkelser, sier prosjektlederen.
Først spekulerte de på om det også kunne være kleberstein, men utelukket det kort tid etterpå.
For dette har vært et knivskaft, ifølge Kjartan Hauglid. Han er kuns


































































































