AddToAny

Ensilering med melkesyrebakterier

Ensilering med melkesyrebakterier
Biologiske ensileringsmidler har nærmest vært for alternativ behandling å regne i Norge. Hva er de, og hva gjør de?

I land med stabil og god grastørking er det vanlig å ensilere uten tilsetting. Ved bruk av tilsettingsmidler under stabile, gode forhold har inokulanter (biologiske ensileringsmidler) nærmest vært enerådende, mens syrepreparater tradisjonelt har vært like dominerende i vårt fuktige klima. Det er trolig en av årsakene til at det knapt er viet noen interesse for å teste virkninga av å ensilere gras med inokulanter i Norge. Likevel er det enkelte bønder som mener at melkesyrebakterier sørger for å konservere fôret på en god måte.

Etter at Arne og Sven Gunnar Kolnes hadde slitt med sporeproblemer i åtte år, tok de utfordringa med å prøve det biologiske ensileringsmiddelet Silomax Spezial+ i 2016. Nå har de brukt inokulanter i tre år, med svært gode resultater.

I 2017 gjennomførte Tine Rådgiving et prosjekt der de samlet inn over 700 hygieneprøver hos melkeprodusenter som har slitt med sporer. I alt 38 av prøvene var av gras som var ensilert med inokulanter, og resultatene viste at inokulantene nesten kom like godt ut som de nitrøse preparatene.

På den andre siden kom surfôret som var ensilert med syre, langt dårligere ut.

BLANDES I VANN

Hva er, og hva gjør så biologiske ensileringsmidler? Det er et preparat med melkesyrebakterier, også kalt en inokulant, som tilsettes fôret på samme måte som syre. Men bakteriepreparatet kommer ikke ferdig utblanda på kanner. En typisk blanding kan være et par desiliter med småperler blandet i 200 liter vann, og det rekker til å ensilere sju-åtte lass med en 25 kubikkmeter stor lessevogn.

Melkesyrebakteriene er også helt ufarlige å få på både huden og i øynene, og er mer som en smørende såpe enn en oppløsning som tærer på maskineriet. Oppgaven til melkesyrebakteriene er å omdanne sukkeret, for å senke pH-en i graset så raskt som mulig.

- Det er de samme prinsippene som gjelder når man bruker syre. Fokuset til bonden må alltid være å bringe pH-en ned, og melkesyrebakteriene må være i stand til å vokse under vanskelige forhold, sier Henk van Bergen, direktør for forretningsutvikling i Sil-All i Vest-Europa.

TO BAKTERIESTAMMER

Det finnes flere produ

Gå til mediet

Flere saker fra Norsk Landbruk

Dette er tida på året for innstilling av plog og som dette bildet viser er den viktigste grunninnstillingen å kjøpe Kverneland i stedet for Överum. Foto: Alexander von Bothmer
Norsk Landbruk 09.10.2025
Med 30 ammekuer og 450 dekar å drive trengte Tor Glørstad i Malvik en ny traktor med nok krefter. Men han nektet å betale for fancy funksjoner han aldri ville bruke. Resultatet ble en skreddersydd John Deere.
Norsk Landbruk 09.10.2025
Alt er større i Sverige. Jordene, veiene, avlingene, traktorene og ikke minst køene til kornmottaket som forsvinner over horisonten. Foto: Robert Paulsson
Norsk Landbruk 09.10.2025
Norsk Landbruk 09.10.2025
Folk elsker synet av kornblomst og stolt kavaler. Disse blomstene er også veldig attraktive for bier og svirrefluer.
Norsk Landbruk 09.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt