AddToAny

En revitalisering av det samiske språket

En revitalisering av det samiske språket
- Det er jo en etablert politikk at Norge skal bidra til en revitalisering av det samiske språket. Vi forsøker å bidra til det så godt vi kan. Det er da også skjedd endringer de siste 15 årene.
Konsulent John Harald Skum og bibliotekar Stine Ballovarre ved Alta Bibliotek er lett forbauset over spørsmålet om tospråklighet. Ja, det er jo KLART at de må være det? Alle hyller er merket på to språk, og de er ikke bare bevisste på dette selv, men har til og med bidratt til å øke bevisstheten hos både lokalbefolkning og samiske forlag, mener de å vite. Men de understreker at
Flytting
- Da vi flyttet til dagens lokaler for en tid tilbake, var vi veldig bevisste på dette, sier John Harald Skum, som er ansvarlig for samisk litteratur ved Alta Bibliotek:
- Til å begynne med var det kanskje ikke den helt store responsen, og vi måtte virkelig stå på for å få forlagene til å prioritere oss, og holde oss oppdatert når det gjelder samisk litteratur. Den skrevne samiske språkkulturen er jo ganske ung: Det er bare 100 år siden den første samiske skjønnlitterære boken kom ut.
- Men det har blitt endringer etterhvert?
- Ja, det skal jeg hilse og si! Nå får vi henvendelser fra de samiske forlagene, og arrangement
Gå til mediet

Flere saker fra Bok og bibliotek

1. Hva heter Nasjonalbibliotekets åpne norsktrente språkmodeller? 2. Erling Braut Haaland kjøpte en utgave av Snorre Sturlasons kongesagaer fra 1594 for at den skulle bli stilt ut på biblioteket.
Bok og bibliotek 16.09.2026
... den nye bibliotekloven [...] er trådt i kraft fra den 1. juli i år. Den vil legge hele statsstøtten på et meget høyere plan enn før, og allerede inneværende budsjettår vil en merke forskjellen. [..
Bok og bibliotek 16.09.2026
Høy tillit, høy troverdighet og folkeopplysning er bærebjelker i hva et bibliotek er og skal være.
Bok og bibliotek 16.09.2026
Hvis strømmen går; internett er blankt; ChatGPT og Google Gemini er stumme, hvem oppsøker du for å finne nødvendig og pålitelig informasjon for å
Bok og bibliotek 16.09.2026
Ideene hagler over trebordet i Markeveien. Det er etter arbeidstid, og Tekstallmenningen har stengt døren for kunder og åpnet den for redaksjonsmøtet i ungdomsmagasinet Stikling.
Bok og bibliotek 16.09.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt