Bioingeniøren
10.01.2017
Har bioingeniører tid til god pasientomsorg? Det kan være vanskelig å finne balansen mellom effektivitet og empati. Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about. Be nice. Always.
Ian Maclaren, skotsk forfatter og teolog (1850-1907)
Les merEn bioingeniør kan ta mange titalls blodprøver i løpet av en arbeidsdag. I den lange rekken av korte møter skal hun eller han både tappe blod og være et medmenneske, ofte uten å vite noe om pasientens diagnose eller bakgrunn. I følge fagets yrkesetiske retningslinjer retter en god bioingeniør oppmerksomheten mot pasientene, og engasjerer seg i deres situasjon. Det kan det være vanskelig å leve opp til når man kun har et par minutter til rådighet, og kravet til økt pasientgjennomstrømning skal tilfredsstilles.
Navn og nummer
På Sykehuset Innlandet Hamar er det lunsjtid. Bioingeniørene samles på pauserommet. For mange begynte arbeidsdagen med blodprøvetaking før morge


































































































