Retorikken er krevende; det ytres få ord om innsatsen til eller verdien av de teknisk-administrativt ansatte, enten de drifter bygg, laboratorier eller servere, veileder, utvikler, tilpasser og tilrettelegger, avvikler eksamener, bistår forskningsmiljø, rekrutterer studenter og ansatte, påser helsefremmende arbeids - og læringsmiljø, støtter opp om innovasjon og samarbeid, koordinerer internasjonale partnere, holder styr på milliardene og studieporteføljen, eller sørger for at kontoret du (ennå) har er rent og funksjonelt.
Det snakkes i stedet om manglende gevinstrealisering, behovet for strukturelle organisatoriske endringer, digitalisering, gjennomgående prosessforbedring, automatisering, tilpassede ostehøvelkutt, standardisering - og nytt av dagen; robotiseringsgevinster.
Målforskyvning
NTNU skal effektivisere og vi skal være bærekraftige. Og la det være sagt; NTNU har mye å hente på effektivisering, og vi er alle enige om at vi skal bruke fellesskapets ressurser effektivt. Jeg savner likevel en diskusjon om hva vi skal oppnå med de valg som tas.
Hva vi skal prioritere? Hvordan best balansere faglighet og kvalitet på den ene sid


































































































