Våre Veger
30.06.2022
På nordsiden er det så bratt og trangt at brua må bygges ut fra en 2,2 km lang tunnel. Noe av det samme skal skje på sørsiden, men der er det flere adkomstveier.
NYE VEIER OG entreprenør Eiffage er i gang med ny Grenlandsbru, rundt 610 meter lang. Den nye brua kommer parallelt med den gamle, og tårnet blir litt forskjøvet i forhold til den eksisterende.
- Det aller meste av prosjekteringen er utført, men noen detaljer gjenstår. Vi har sendt inn en mengde dokumenter til godkjenning i Vegdirektoratet, blant annet om design. Nå venter vi på å få godkjent at fjellet på nordsiden av fjorden er av slik kvalitet til at vi kan begynne å støpe fundamenteringen av det 160 meter høye brutårnet i juli/ august, forteller teknisk koordinator Finn Ljøsne i Nye Veier.
Nitidig planlegging
- Hva blir mest krevende med denne brua?
- Logistikken. Alt materiell til brua må fraktes gjennom den 2,2 kilometer lange veitunnelen på nordsiden, og deretter løftes med kran dit det skal brukes. Noe av de
Gå til mediet- Det aller meste av prosjekteringen er utført, men noen detaljer gjenstår. Vi har sendt inn en mengde dokumenter til godkjenning i Vegdirektoratet, blant annet om design. Nå venter vi på å få godkjent at fjellet på nordsiden av fjorden er av slik kvalitet til at vi kan begynne å støpe fundamenteringen av det 160 meter høye brutårnet i juli/ august, forteller teknisk koordinator Finn Ljøsne i Nye Veier.
Nitidig planlegging
- Hva blir mest krevende med denne brua?
- Logistikken. Alt materiell til brua må fraktes gjennom den 2,2 kilometer lange veitunnelen på nordsiden, og deretter løftes med kran dit det skal brukes. Noe av de


































































































