Lørdag var det 51 postboksabonnenter som ikke fikk papiravisen i Brønnøysund.
Ansvarlig redaktør og daglig leder Matti Riesto i Brønnøysunds Avis forteller Journalisten at de delvis på grunn av dette har valgt å kutte lørdagsavisen.
- Vi tør ikke ha avis på lørdager. Det er ikke lagt opp for det lenger, sier han.
En av grunnene er også at de ønsker å gi ut færre aviser. Fra februar vil derfor papiravisen kun komme to dager i uka, tirsdag og fredag. I dag kommer papiravisen tirsdag, torsdag og lørdag.
- Fredagsavisen skal ha en del helgestoff, så man kan si at vi flytter lørdagsavisen til fredag og kutter en midtukeavis, forklarer Riesto.
Flytter lørdagsavisen
Den samiske avisen Ságat har også valgt å legge om utgivelsene for å unngå lørdagene. Redaktør og daglig leder Geir Wulff flyttet i forrige uke lørdagsavisen til mandag. Avisen vil dermed komme med fem ukentlige aviser som før.
Ságat har gjennomgått tilbudet den nye lørdagsdistribusjonen gir, basert på innlevering i Alta. Svært mange ville uansett ikke fått avis på lørdager, fordi bare 30 prosent av Ságats postdistribuerte papiropplag er omfattet av utleveringsplikten på lørdager, skriver avisen.
- Da er det bedre å gi ut en fyldig og god helgeavis på fredager, sånn at den faktisk rekker frem til alle som vil ha den, og ikke minst de som har betalt abonnement, sier Wulff til egen avis.
Matti Riesto vil ikke lenger ha papiravis på lørdager. Han mener det ikke er tilrettelagt for det. Foto: Trine M. Albrigtsen/Brønnøysunds Avis.


































































































