skribent for Titan.uio.no En artikkel fra Universitetet i Oslo
Det er ganske vanlig å tenke på bakterier som grupper av enkeltceller som svømmer rundt for seg selv.
- Men bakteriene er mer avanserte enn som så, forteller professor Ole Andreas Løchen Økstad ved Universitetet i Oslo.
Mange bakterier danner nemlig bakteriesamfunn eller biofilmer - belegg av bakterier.
- Mye tyder på at biofilmene er bakterienes opprinnelige og naturlige levemåte og ble utviklet for mer enn tre milliarder år siden, sier Økstad, som leder en forskergruppe som forsker på slike filmer.
Den jordlevende bakterien Bacillus subtilis kan danne en av de biofilmene som er best kartlagt. Det finnes i alle fall fem til seks ulike celletyper i en biofilm med B. subtilis -bakterier.
Konfokalmikroskopfoto av en cirka 0,1 millimeter høy biofilm med Bacillus-bakterier. Biofilmen har soppformede strukturer som står opp fra underlaget. Levende celler er vist i grønt, døde i rødt. (Foto: Farmasøytisk institutt, UiO)
Biofilmer kan bestå av én enkelt art bakterier eller av mange ulike arter. Fellestrekket er at noen av bakteriene har oppgaven med å produsere den karakteristiske substansen som omgir cellene i biofilmen, og som forskerne kaller ekstracellulær polymersubstans (EPS).
Substansen består ofte av en blanding av for eksempel proteiner og DNA fra døde bakterier.
- Alt dette fungerer som et slags lim, sier Økstad.
Biofilmens utvikling starter som regel ved at enkeltceller slår seg ned på en fast overflate og binder seg til den. Der vokser de og deler seg, og de begynner etter hvert å sende signaler til hverandre.
- Dermed blir det dannet


































































































