AddToAny

Ansatte sier de blir syke av å være på jobb: Store deler av Morgenbladet-redaksjonen er sykmeldt

Peker på redaktør og arbeidsmiljø. I september tok ni ansatte sluttpakke, midt i en svært offentlig konflikt mellom redaktør og ansatte i Morgenbladet. Krisen i avisen fortsetter, og preger nå redaksjonslokalene sterkt.
Forrige uke var minst syv av de gjenværende ansatte i Morgenbladet sykmeldt, bekrefter flere kilder overfor Journalisten. Noen er denne uken tilbake med deltidssykemelding.

Ikke alle er syke på grunn av konflikten i Morgenbladet, men de aller fleste oppgir selv til Journalisten at de har blitt syke av det dårlige psykososiale arbeidsmiljøet som skal være skapt av ledelsen.

Flere har også valgt å ta hjemmekontor den siste uken. På fredag var det kun to skrivende journalister på jobb i redaksjonslokalene.

Peker på redaktøren

Journalisten har vært i kontakt med flere av dem som har vært eller er sykmeldt. Mange sier at de sliter med søvnløshet, angstsymptomer og andre ting som en følge av konflikten. Nedbemanning og høyt produksjonspress er medvirkende årsaker, men de fleste peker på at den største årsaken er måten ansvarlig redaktør Anna B. Jenssen opptrer på som leder.

Jenssen svarer til Journalisten at det ikke er noen hemmelighet at det fortsatt er krevende i Morgenbladet.

- Folk som er syke skal ikke jobbe. Hva som er grunnen til folk er syke er verken min, klubben eller Journalistens oppgave å spekulere i, skriver Jenssen videre.

Les hele tilsvaret fra redaktøren lengre ned i artikkelen.

Gruer seg til å dra tilbake

Flere ansatte, også de som ikke er sykemeldt, beskriver et dystert, vanskelig arbeidsmiljø og at redaksjonen har «mistet redaksjonell selvtillit».

En sentral medvirkende årsak, ifølge de ansatte, er at de ikke stoler på Jenssen. Redaktørens lederstil beskrives blant annet som «retningsløs» og «uforutsigbar». Lignende karakteristikker kom også fram i det andre av redaksjonsklubbens to mistillitsbrev til styret.

I intervju med Journalisten har flere journalister stått fram med lignende kritikk av avisledelsen.

Ifølge ansatte opplever de at Jenssen ikke forstår hvorfor hun er i konflikt med redaksjonen. Flere ansatte beskriver hvordan hun kan si forskjellige ting fra dag til dag, og gi ulike beskjeder til enkelte ansatte. Dette skal gjøre at flere ansatte ser det som «umulig å forholde seg til» redaktøren.

Mange sier at de gruer seg ved tanken på å dra på jobb. Angstreaksjoner, hodepine, engstelse eller søvnproblemer nevnes av flere som følger av konfliktene på arbeidsplassen.

Enkelte oppsummerer situasjonen slik: Det er uaktuelt å dra tilbake på jobb så lenge Jenssen er tilstede.

Vurderer å si opp

De fleste frykter for fremtiden til Morgenbladet, og noen ansatte tror avisen «synger på siste verset». Enkelte har også gitt uttrykk for at de angrer på at de ikke søkte sluttpakke, og flere vurderer fortsatt å slutte.

Mange av de gjenværende journalistene er ansatt i prosjektstillinger som løper ut neste år. Flere sier at det ikke har kommet noen signaler om hvorvidt disse ansatte får fortsette.

Fortsatt er det uklart for de fleste ansatte Journalisten har snakket med, hvilken retning Morgenbladet egentlig skal ta.

- At de fleste faktisk er sykemeldt på grunn av situasjonen som ledelsen har skapt, er ikke annet enn ventet. Dette har vi advart mot internt gjentatte ganger, og ser det høye sykefraværet som et symptom på at redaktørens plan for nedbemanningen ikke fungerer, skriver klubbleder Jo T. Gaare til Journalisten.

- Det er vondt å se hvordan folk sliter på jobb i Morgenbladet nå, og det er tydelig at kvaliteten på avisen lider av dette, fortsetter han.

- Krevende for alle

Anna B. Jenssen har blitt forelagt kritikken fra de ansatte, og svarer i et skriftlig sitat:

- Jeg bruker all min tid på lede Morgenbladet, det er oppgaven min. Folk som er syke skal ikke jobbe. Hva som er grunnen til folk er syke er verken min, klubben eller Journalistens oppgave å spekulere i. Så er det ingen hemmelighet at det er krevende i Morgenbladet fortsatt, for alle. Mistilliten er kjent og kommunisert flere ganger.

Da flere profilerte journalister gikk ut med kritikk av ledelsen samme dag som de fikk innvilget sluttpakke, svarte redaktøren:

- Morgenbladet står i en krevende situasjon, som mange andre aviser. Vi konkurrerer i et tøft marked, samtidig som vi er nødt til å tilpasse oss en digital hverdag. Dette er vanskelig, og forandringene kommer dessverre raskere enn vi hadde sett for oss. Det er naturlig at det er uenighet i en så vanskelig situasjon. Jeg forstår at mange er lei seg og sinte.

Image-text:

Det er få på jobb i redaksjonslokalene til Morgenbladet, som har kontorer i NHST-bygget i sentrum av Oslo. Foto: Kristine Lindebø

Les mer

Flere saker fra Journalisten

Spalten uttrykker skribentens egne synspunkter. «Gidske Olivia Anderson var ikke et ønsket barn.» Slik starter Alf Ole Ask og Elin Sørsdahls bok ...
Journalisten 28.09.2023
Amedia og Schibsted har signert en intensjonsavtale for å sikre videre distribusjon av papiraviser og pakker, seks dager i uken, i en så stor geografi ...
Journalisten 27.09.2023
Document brøt Vær varsom-plakatens punkt 4.3 om å vise respekt for menneskers egenart og etnisitet.
Journalisten 27.09.2023
Avisa Norge IDAG ble felt av Pressens Faglige Utvalg (PFU) da utvalget behandlet to klager mot samme artikkel i avisa under møtet onsdag 27. ...
Journalisten 27.09.2023
Avisa Nordland gikk fri i Pressens Faglige Utvalg (PFU) onsdag, etter å ha bli klaget inn av tre medlemmer av Rødt Bodø.
Journalisten 27.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt