Journalisten
11.10.2016
Norske PEN vil at spørsmålet om Edward Snowden kan komme til Norge for å motta pris uten å risikere utlevering skal behandles av Høyesterett.
Spørsmålet om Edward Snowden kan komme til Norge uten fare for å bli utlevert til USA blir anket til Høyesterett. Det opplyser Norsk PEN til nyhetsbyrået NTB.
Les merI slutten av september avviste Borgarting lagmannsrett å behandle spørsmålet om Edward Snowden kan komme til Norge uten fare for å bli utvist til USA. Domstolene har ikke saklig kompetanse til å forhåndsprøve spørsmålet i en sivil sak, skrev domstolen i en kjennelse.
Bakgrunnen for ønsket om en garanti for at Snowden ikke vil bli utlevert fra Norge til USA er at Snowden den 18. november i år skal motta Ossietzky-prisen som organisasjonen PEN deler ut i Norge. Snowden befinner seg for tiden i Russland.
Det blir nå opptil Høyesteretts ankeutvalg å avgjøre om saken skal prøves av Høyesterett.
Edward Snowden. Foto: Gage Skidmore/Wikimedia Commons


































































































