Mandag presenterte Amedia sitt årsresultat for 2021. Med et resultat før skatt på 492 millioner kroner og et driftsresultat på 624 millioner kroner ble fjoråret enda bedre enn 2020.
- Det beste Amedia-resultatet i moderne tid, sa konsernsjef Anders Møller Opdahl under presentasjonen i Akersgata.
En halv milliard økning
Selv om 2020 var et svært godt år for Amediam ble altså 2021 enda bedre.
- Inntektene endte en halv milliard over året før, og resultatet før skatt forbedret seg med 117 millioner kroner. 2021 ble et svært godt år for Amedia, sa økonomidirektør Gisle Torheim under presentasjonen.
Annonseinntektene for konsernet økte med 15 prosent sammenlignet med året før, mens opplagsinntektene økte med 11,2 prosent.
Annonseinntektene fra papir sank imidlertid med 3,8 prosent, og Opdahl understreker at den digitale omstillingen ikke er over.
- Vi har vesentlige print-inntekter. Det er en utfordring. Vi kan ikke forutsette at vi har like sterke finansielle resultater fremover. og vi må sikre oss langsiktig og sterk posisjonering, sier Opdahl.
Flere nye Amedia-aviser
I løpet av 2021 kjøpte Amedia opp Budstikka, de ble majoritetseier i Tun Media og de gikk inn i partnerskap med Hamar Media. Mot slutten av året ble også Akersposten, Nordre Aker Budstikke, Sagene Avis, Sør-Varanger Avis en del av Amedia-familien, ifølge Opdahl.
- Posisjonen er også styrket seg i Sverige i løpet av året. Vi har kun skrapt overflaten av det vi kan få til i Sverige, sier han.
Samarbeide med Bonnier i Sverige har gitt Amedie 702.000 abonnenter, ifølge Opdahl.
Image-text:
Konsernsjef i Amedia, Anders Møller Opdahl, er godt fornøyd med fjorårets resultat.. Her sammen med konserndirektør for økonomi og finans, Gisle Torheim, i Amedia.
Arkivfoto: Werner Juvik


































































































