AddToAny

Alenearbeid kan gå på helsa løs

Alenearbeid kan gå på helsa løs
1 av 4 jobber alene mesteparten av tiden. Ikke bare er de mer utsatt for ulykker og vold enn andre er. De risikerer også psykososiale skader.
Bjørn Erik Danielsen (39) er servicemaler med mesterbrev og jobber alene omtrent 70 prosent av tida. Børre Grady (43) er nattevakt på hotell med utdanning i reiseliv og jus, og jobber alltid alene. Ingen av dem har vært utsatt for alvorlige hendelser mens de har vært på jobb, men begge er opptatt av helse, miljø og sikkerhet (HMS) og tar sine forholdsregler.



- Sikkerheten først

Som maler kommer gjerne Danielsen inn som sistemann på prosjekter. Da kan både stillaser og brakker være fjernet dring. For stiger skal bare brukes til å komme opp og ned, ikke til å stå og arbeide på.

Hvis jeg bare skal sparkle og male et lite skruehull i taket i et ti meter høyt trapperom, kan det bli en kostbar jobb for oppdragsgiveren. Jeg firer ikke på kravene til sikkerhet. Da dropper jeg heller jobben, sier den erfarne maleren. Han -

og det blir en utforroser arbeidsgiveren sin, Buer, for å stille like strenge krav til sikkerhet. Dessverre er det ikk
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra LO-Aktuelt

Staale Reiten vokste opp med hardt arbeid og har stått i flere personlige kriser. Nå vil han bidra til å gi Norge mer motstandskraft. Har vi blitt et folk som ikke lenger klarer å gå?
LO-Aktuelt 17.06.2026
Stortinget har vedtatt nye regler som skal gi flere rett på erstatning hvis de skader seg på jobb.
LO-Aktuelt 17.06.2026
Da datamaskinene skulle styre arbeidet, var LO tidlig ute med å kreve medbestemmelse. Det mener forfatter Hilde Nagell er en «glemt arv».
LO-Aktuelt 17.06.2026
– Hun kom inn i FO som et klokt, men fargerikt fyrverkeri, og har for alvor tatt fatt i samfunnsoppdraget til FO som organisasjon, sier Gundersen, som er regionleder for LO i Agder.
LO-Aktuelt 17.06.2026
Under halvparten av norske virksomheter oppfyller lovens krav til systematisk HMS-arbeid. Arbeidsmiljø Mange norske arbeidsplasser gjør ikke nok for å sikre et forsvarlig arbeidsmiljø.
LO-Aktuelt 17.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt