AddToAny

Skal hedre det ypperste av norsk TV-produksjon - her er de nominerte til Fagprisen i Gullruten

Skal hedre det ypperste av norsk TV-produksjon - her er de nominerte til Fagprisen i Gullruten
Også de bak kamera skal få sitt når Gullruten deler ut sine fagpriser.
Koronapandemi, utsatte TV-produksjoner og smitteverntiltak på settet var noe av virkeligheten for norske TV-produsenter i fjor. Men 7. mai skal Stiftelsen Gullruten, i samarbeid med Nordiske Mediedager og Kampanje, dele ut «Gullruten Fagprisen» for å hedre det ypperste av norske TV-produksjoner under koronaåret.

- Koronaperioden har gjort det mye mer krevende, både praktisk å økonomisk, å gjennomføre tv-produksjoner. Den norske tv-bransjen har dette året fått vist enorm kreativitet og kompetanse, og det er imponerende hvilket nivå norske tv-produksjoner har klart å holde i en krevende tid. Som vi ser av årets nominasjoner, er kvaliteten veldig høy, kanskje til og med bedre enn noensinne, sier leder av Stiftelsen Gullruten, Åse Kringstad, til Kampanje.

Som i fjor produseres også denne gangen programmet av Nordisk Film og du kan se programmet på Kampanje.com og på nettsidene til Nordiske Mediedager.

Programmer som «P3 Gull», «Maskorama, «Exit 2», «Rådebank 2», «Beforeigners» og dokumentaren «Kunstneren og tyven» utmerker seg i antall nominasjoner innenfor en rekke forskjellige kategorier.

Desidert flest nominasjoner har NRK-produksjonen «P3 Gull», som er nominert hele syv ganger. Totalt er det snakk om 24 forskjellige priskategorier i Gullrutens fagpris-konkurranse.

NRK er som alltid den dominerende aktøren med sine 28 nominasjoner, men bak statskanalen kommer eksterne miljøer som Fremantle (7), Fenomen TV-, film og scene (5), Rubicon (5) og Medieoperatørene (5).

Her kan du se listen over de nominerte til «Gullruten Fagprisen»:

BESTE GRAFISKE DESIGN

Program Fagperson Prod.selskap Kanal

Maskorama Petter Rydeng Ellingsæter, Eirik Olavssønn Aanonsen, Jørn Veberg og Susanne Flender Fremantle NRK

Vignett og grafikk til Fantorangens Verden Rune Røsting NRK NRK

Design Premier League 2020 Christopher Sæther-Larsen, Steffen Sæther-Larsen Øyedrops TV 2

BESTE VFX

Program Fagperson Prod.selskap Kanal

Stjernestøv Reid Per Fiskerstrand, Lars Peder Sørli, Alexander Nicolai Olsen, Øyvind Veberg, Ludvig Friberg NRK NRK

Olav Thomas Berg Jon Skår Ekkofilm NRK

Minibarna sesong 2 Rune Røsting, Karl Arthur Pedersen, Lasse Gjertsen NRK NRK

BESTE KLIPP UNDERHOLDNING

Program Fagperson Prod.selskap Kanal

P3 Gull Thomas Engeset og August Sanengen NRK NRK

Broslo Tim Robin Jacobsen, Philip Geertsen, Lasse Dørumsgaard Stensrud, Ola Kassen, Jonas Estensen og Fredrikke Rennemo Johansen Fremantle TV 2

Alex og Aune Petter Bønsnes Strix Televisjon AS TV 2

BESTE KOSTYME

Program Fagperson Prod.selskap Kanal

Maskorama Kjell Nordström Fremantle NRK

Rådebank 2 Lill Sofie Wilsberg Fenomen TV film og scene / Storyline NRK

Beforeigners Louize Nissen Rubicon HBO

BESTE SMINKE

Program Fagperson Prod.selskap Kanal

Exit 2 Janne Røhmen Fremantle NRK

Søstrene ser på TV Thomas Foldberg, Asta Hafthorsdottir og Terje Rødsjø NRK NRK

Beforeigners Asta Hafthorsdottir Rubicon HBO

BESTE REGI TV-DRAMA

Program Fagperson Prod.selskap Kanal

Exit 2 Øystein Karlsen Fremantle NRK

Rådebank 2 Daniel Fahre Fenomen TV film og scene / Storyline NRK

delete me Marie Kristiensen Einar Film NENT

BESTE REGI FLERKAMERA

Program Fagperson Prod.selskap Kanal

P3 Gull Kristian Løkken NRK NRK

Nøtteknekkeren - ballett Anne Kjersti Goberg NRK NRK

NM veka Håvard Blekastad Almås NRK NRK

BESTE MANUS TV-DRAMA

Program Fagperson Prod.selskap Kanal

Norsk-ish Melike Leblebicioglu og Bahareh Badavi NRK NRK

Førstegangstjenesten Herman Flesvig, Erlend Westnes, Rolf-Magne Golten, Karsten Fullu og Marit Støre Valeur NRK NRK

Rådebank 2 Linn-Jeanethe Kyed Fenomen TV film og scene / Storyline NRK

BESTE LYDPRODUKSJON

Program Fagperson Prod.selskap Kanal

P3 Gull Gaute Nistov, Johan Kapelrud, Øystein Halvorsen og Håkon Aarøen NRK NRK

Inspirert av Beethoven - konsertfilm med Leif Ove Andsnes fra Baroniet Rosendal Terje Hellem, Per Asbjørn Ravnaas og Arild Erikstad NRK NRK

Jul med søsknene Bremnes Pål Iversen, Hans Einar Apelland og Gaute Nistov NRK NRK

BESTE LYDDESIGN

Program Fagperson Prod.selskap Kanal

Stjernestøv Magnus Torkildsen og Renate Bakke NRK NRK

Rådebank 2 Mats Lid Stølen Fenomen tv film og scene / Storyline NRK

Kunstneren og tyven Svenn Jakobsen Medieoperatørene VGTV

BESTE FOTO ENKAMERA UNDERHOLDNING

Program Fagperson Prod.selskap Kanal

P3 Gull August Sanengen NRK NRK

Håpets marked Stephan Reis NRK NRK

Der ingen skulle tru at nokon kunne bu Torje Bjellaas NRK NRK

BESTE KLIPP TV-DRAMA

Program Fagperson Prod.selskap Kanal

Førstegangstjenesten Sverre Magnus Mørk, Bjørn Amundlien og Erlend Westnes NRK NRK

Delete me Thomas Trælnes Einar Film NENT

Beforeigners Vidar Flataukan Rubicon HBO

BESTE KLIPP DOKUMENTAR

Program Fagperson Prod.selskap Kanal

113 Kåre Johannes Inderberg NRK NRK

Selvportrett Helge Billing og Michal Leszczylowski Speranza Film NRK

Kunstneren og tyven Robert Stengård

Medieoperatørene

VGTV

BESTE REGI ENKAMERA DOKUMENTAR

Program Fagperson Prod.selskap Kanal

UXA - Thomas Seltzers Amerika Jørn Norstrøm NRK NRK

Estonia - funnet som endrer alt Ingrid Boon Ulfsby, Henrik Evertsson og Bendik Mondal Monster Discovery

Kunstneren og tyven Benjamin Ree Medieoperatørene VGTV

BESTE REGI ENKAMERA UNDERHOLDNING

Program Fagperson Prod.selskap Kanal

Helt Ramme sporter Nils Fredrik Røren NRK NRK

Minibarna Knut Næsheim NRK NRK

P3 Gull Thomas Engeset NRK NRK

BESTE FOTO ENKAMERA DOKUMENTAR

Program Fagperson Prod.selskap Kanal

Do Not Split Anders Hammer Anders Sømme Hammer/Field of Vision Aftenposten

Alt det jeg er Egil Håskjold Larsen Sant & Usant Educational storytelling

Kunstneren og tyven Benjamin Ree og Kristoffer Kumar Medieoperatørene VGTV

BESTE LYSDESIGN

Program Fagperson Prod.selskap Kanal

P3 Gull Joakim Faxvaag NRK NRK

Stjernekamp Ola Bråten Monster og Hu Vibeke Sørlie NRK

De Neste Petter Dahl Nilsen The Oslo Company NRK

BESTE PRODUCTION DESIGN/SCENOGRAFI

Program Fagperson Prod.selskap Kanal

P3 Gull Audun Stjern NRK NRK

Exit 2 Pål Pettersen Bergvik Fremantle NRK

Beforeigners Are Sjaastad Rubicon HBO

BESTE REKVISITT

Program Fagperson Prod.selskap Kanal

Stjernestøv Kenneth Kolberg NRK NRK

Rådebank 2 Torgrim Forbergskog Fenomen TV film og scene / Storyline NRK

PubertetsCamp Ingrid Saltvedt og Gard Holby NRK NRK

BESTE FOTO TV-DRAMA

Program Fagperson Prod.selskap Kanal

Exit 2 Pål Bugge Haagenrud Fremantle NRK

Delete me Marianne Bakke Einarfilm NENT

Kadaver Jallo Faber Motion Blur Films Netflix

BESTE ORIGINALMUSIKK

Program Fagperson Prod.selskap Kanal

Helvete Snorre Ruch og Jon Wesseltoft NRK NRK

Kunstneren og tyven Uno Helmersson Medieoperatørene VGTV

Beforeigners Ginge Anvik Rubicon HBO

Image-text:

Toppen av norsk TV-produksjon:

Her ser du noen av de mest nominerte TV-produksjonene fra koronaåret 2020. Fra venstre dokumentaren «Kunstneren og Tyven», «Rådebank 2», «Exit 2», «Maskorama» og «Beforeigners».

Gå til mediet

Flere saker fra Kampanje

- Landets største bank har fått en del negativ oppmerksomhet i det siste, men det svekker ikke kundenes tillit, skriver Ole Christian Apeland.
Kampanje 15.05.2021
- Selv om Ida er ung, har hun allerede rukket å få solid erfaring, sier byråleder Vibeke Hauge om den nyansatte 27-åringen.
Kampanje 15.05.2021
Det melder Espen Teigens arbeidsgiver, Nettavisen.
Kampanje 14.05.2021
- Hva med Kristihimmelfartsdag, spør en av klagerne som har skrevet til Kringkastingsrådet i forkant av NRKs id-program, «Festen etter fasten».
Kampanje 14.05.2021
- I stedet for å jobbe med avgrensede oppgaver i et stort system, får jeg i Aptum større mulighet til å påvirke nettsidene fra A til Å, sier nyansatte Jon Bøhn.
Kampanje 14.05.2021

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batliv bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen gullur handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalen journalisten juristkontakt kampanje khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt musikkultur natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse psykologiskno religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sno-ski sykepleien synkron tannhelsesekreteren teknisk-ukeblad Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt