Politiforum
23.02.2021

Seks dager før høygravide Siv Eli Austad hadde jobbet i Agder politidistrikt i tre år, ble arbeidskontrakten hennes avsluttet. Nå har Diskrimineringsnemnda tilkjent henne 150.000 kroner i erstatning - men politidistriktet mener vedtaket er feil.
- Jeg er veldig lettet. Det er godt å få en bekreftelse fra en uavhengig tredjepart om at jeg hadde rett, at jeg faktisk ble urettferdig behandlet, og at jeg ville hatt fast jobb dersom jeg ikke hadde gått ut i barselpermisjon, sier Austad til Politiforum etter at Diskrimineringsnemnda har kommet med sin enstemmige konklusjon.
Les merI det ferske vedtaket slår nemnda fast at Agder politidistrikt har diskriminert Austad, og tilkjenner henne til sammen nesten 150.000 kroner i erstatning og oppreisning.
- Det er selvfølgelig positivt å få en erstatning, men det var ikke det som betød mest for meg. Det viktigste var å få medhold. Jeg trengte denne bekreftelsen på at jeg hadde rett, sier hun.
Seks dager unna rett til fast jobb
Historien hennes er denne: Sommeren 2019 jobbet Austad på sentralbordet i Agder politidistrikt, en arbeidsgiver hun hadde hatt siden 1. september 2016.
Hele tiden hadde Austad vært tilsatt i midlertidige stillinger - til sammen fire separa